Bydlení,  Interiér,  Tipy & praktické informace

Orchideje – jaké chyby můžete udělat při pěstování?

Orchideje jsou velmi krásné pokojové květiny, které v poslední době kralují mnoha českým domácnostem. Získali si spoustu obdivovatelů díky krásným a pestrým barvám, zajímavému tvaru květů. Také máte jeden nebo dva květináče s orchidejemi? Ale bohužel se vám stále nedaří jí správně vypěstovat? Možná děláte jednu ze základních chyb, které postihuje spoustu pěstitelů!

Problémy s pěstováním orchidejí

Žádné květy, problémy s kořeny, opadané listy. To všechno vás může v souvislosti s pěstováním orchidejí potkat. Jak o ně správně pečovat? Čeho se vyvarovat, aby vám poté, co si je přinesete domů, neuhynuly a vy je nemuseli vyhodit? Přečtěte si následující článek.

Padání listů

Orchideje mají tři páry listů, když se objevují nové, pak spodní začínají žloutnout a opadávají, to je v pořádku. Jestliže začnou opadávat i další dva páry, pak je nutno začít to řešit. Kontrolujte, jak kvalitní substrát jste pořídili. Na začátku vegetace rostlinu přesaďte do nového substrátu, nejlépe sáhněte po tom, který je přímo určen pro orchideje. Vybírejte průhledné květináře, kořeny musí být vzdušné.

Bez květů

Když se u orchidejí neobjevují květy, může za to povětšinou nedostatek živin. Rostlina bez potřebné energie květy nevypouští, proto je dobré pořídit speciální hnojiva. Můžete ještě k tomu snížit teplotu na 17 stupňů a na dva týdny omezit také zálivku, čímž květinu ke květům vyprovokujete.

Suchá poupata

Vidíte, že vám raší nová poupata a je to vždycky radost. Těšíte se, až vykvetou v krásné květy a vy se budete moct radovat. Ale ouha, žádné květy se neobjevují. Jak je to možné? Nejčastěji to má příčinu v přemisťování. Můžete, často i nevědomky, přemístit orchidej na jiné místo a ona to nenese úplně dobře. Proto může shodit poupata. Dále může mít vliv nedostatek světla, zejména v zimních měsících. Rostliny potřebují hodně světla, ovšem ne přímé sluneční paprsky. Pozor také na průvan nebo přehřívané topení.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.