Pěstování melounů  

0
388
pestovani melounu

[dropcap]P[/dropcap]okud se pouštíme do pěstování melounů, je prvním krokem nutnost vybrat to správné místo. V tomto směru je základem pozemek, který by měl být na výrazně slunném místě. Slunce zkrátka melounům svědčí. Další nutností je příprava půdy. S tou je dobré začít již na podzim, kdy ji výrazně zryjeme a pohnojíme. Ideální je hnojivo přírodní, ve formě kompostu, nebo hnoje.
pestovani melounu

Melouny je třeba předpěstovat

Prvním krokem k pěstování je sadba. Tu je vhodné začít předpěstovávat již na konci března. Aby nám meloun vyklíčil, je nezbytná teplota okolo 20 stupňů Celsia. Do jednoho květináče poté patří maximálně 2 semena. První známky klíčení bychom při udržování zmíněné teploty měli pozorovat za zhruba 14 dní.

Výsadba melounů

Jakmile máme vše připraveno k sadbě, můžeme s ní začít, a to v půlce května. Zde je třeba dodržet konkrétní typ, a to do sponu, v rozmezí zhruba 1,5 x 1 metr. V daném ohledu je dobré sázet alespoň po dvou sazenicích, čímž zvýšíme pravděpodobnost úrody.
Výsadba by měla probíhat s použitím černé netkané textilie, která jak známo dokáže zvýšit teplotu půdy tím, že pohlcuje sluneční paprsky. Tím také akumuluje teplo v půdě. Jakmile máme zasazeno, můžeme zalít.

Jak zalévat?

Ne nadarmo se tomuto ovoci říká meloun vodní. I proto sám potřebuje maximální přísun vody, hlavně potom od období začátku července, kdy se začnou tvořit plody. Intenzita zalévání by měla být alespoň v rozmezí 3 – 4 zalití během týdne. V období velmi suchých a teplých dní je možné ještě přidat.

Melouny je třeba opylovat

Co je poměrně důležité vědět, to je i fakt, že meloun je třeba opylovat. Tento krok ale můžeme nechat výhradně na zvířatech z čeledi hmyzu, které se o to postarají. V případě potřeby však můžeme květům pomoci i štětečkem.

Sklizeň

To nejdůležitější samozřejmě nastává během srpna, kdy je ideální čas na sklizeň. Zralost melounu poznáme podle poklepání, kdy by se měl uvnitř něho ozvat dutý zvuk. Stane-li se tak, meloun odřízneme od stopky a máme sklizeno.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno