pestovani papriky
Pěstování rostlin,  Zahrada

Pěstování paprik

[five_sixth][dropcap]P[/dropcap]roč je zahradničení tak populární? Protože jde svým způsobem o relaxaci. A když se na zahrádce urodí pěkná zelenina, je pocit z dobře vykonané práce ještě lepší. Zahradničení je populární nejen u nás, ale i jinde ve světě. Není nad to „vypnout“ a starat se jen o to, aby záhonky prospívaly.

Kromě toho, že pravidelně sekáme trávník a staráme se o okrasné záhonky, chceme ostatním ukázat, že jsme schopní pěstitelé. Zahrada není jen na okrasu, ale může být i velmi užitečným místem, na kterém si vypěstujeme vlastní bio zeleninu. Mezi nejoblíbenějších a zároveň nejrozšířenější rostliny patří paprika. Není náročná a daří se jí takřka všude. Existuje široké spektrum rozličných druhů, které se liší barvou, tvarem a velikostí. Kromě klasického záhonku lze papriku vysadit také ve skleníku, fóliovníku a dokonce i na balkonu.

pestovani papriky

Sazenice

Ať už budete papriku pěstovat na zahradě nebo na balkónu, v prvé řadě si budete muset sehnat sazenice. V podstatě se nabízí hned několik způsobů. Sazeničky správné velikosti získáte tak, že zasejete semena zakoupená v obchodě (či semena, která jsou pozůstatkem loňské úrody). Poté, co je vysejete, budete muset několik měsíců čekat a pravidelně je zalévat. Anebo si můžete sazeničky zakoupit v takové velikosti, která je vhodná k zasazení. Je to jen na vás.

Pěstování na záhoncích

Budete-li papriku pěstovat venku na zahradě, začněte se sadbou až v polovině května. V tomto období již sazeničky neohrozí přízemní mrazíky, které by je mohly zlikvidovat. Zvolte místo, kde budou papriky chráněny před větrem a kde bude na zeminu svítit sluníčko. Sázejte je cca 40 cm od sebe, ať mají rostlinky dostatek prostoru. Nezapomeňte je pravidelně zalévat.

Pěstování ve fóliovnících a sklenících

Některé specifické druhy paprik dokonce v jiných podmínkách než ve skleníku/foliovníku nevypěstujete. Pěstování v těchto podmínkách má svá pravidla a liší se od pěstování na zahradě. Vzhledem k tomu, že jsou sazenice umístěny ve velmi teplém prostředí, je nezbytně nutné je čas od času vyvětrat. Časté zalévání je samozřejmostí. Výhoda pěstování ve skleníku/foliovníku spočívá v menším riziku napadení škůdci. Jde o takřka ideální prostředí, ve kterém se daří všem druhům paprik.

[box type=“info“ ]

Pěstování na balkónech

Nemáte zahrádku a už vůbec ne skleník nebo foliovník? Nevadí, papriku můžete zasadit i na balkon. Připravte si dostatečně velké truhlíky a správný substrát. V každém případě by váš balkon měl být situován na straně, kde nejdéle svítí sluníčko. Chraňte rostliny před větrem, dostatečně je zalévejte a dočkáte se pěkné úrody. Papričkám všeho druhu neuškodí, když jim občas pomůžete přihnojením.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.