pestovani rajcat
Pěstování rostlin

Pěstování rajčat

[dropcap]R[/dropcap]ajčata byla kdysi pěstována především jako dekorativní rostlina a ve středověku se ze své rodné Ameriky rozšířila do celého světa. S pěstováním začala nejdříve Itálie a později se připojily i ostatní evropské země. Dnes jsou rajčata oblíbená nejen pro svoji jedinečnou chuť, ale i pro zvláštní a neobvyklé tvary i barvy. Rajče je také jedno z mála rostlin, které nevyžaduje téměř žádnou péči. A proto je jednou z nejpěstovanějších rostlin na našich zahradách.

pestovani rajcat

Pěstování ze semen

Koncem března zajdeme do svého oblíbeného zahradnictví a pořídíme si pár pytlíků se semínky odrůd tam jistě najdete nepřeberné množství. Záleží jen na tom, jak moc odvážní budete při výběru tvarů a barev. Doma si připravíme substrát na výsev a množení, truhlíky a můžeme se pustit do setí. S tím začínáme brzy na jaře. Já vysívám na přelomu března a dubna, ne dříve, protože by nám rajčata zbytečně hnala do výšky. A než by byl čas na jejich výsadbu, mohla by zajít. Semínka rozprostřeme na povrchu a jen tak lehce zatlačíme do substrátu. Pravidelně, ale s rozumem, zaléváme. Pokud půjde vše tak jak má, první úspěchy se objeví do čtyř až pěti dnů od výsevu.

Pěstování ze sazenic

Pěstování ze semen není nikterak náročné, ale pokud máte možnost zakoupení hotových sazenic, nebraňte se tomu. Je to mnohem rychlejší a celá příprava se tím obvykle znatelně urychlí. Půjdete-li si koupit sazeničky dávejte velký pozor na jejich kvalitu. Už barva rostlinek napoví mnohé. Zdravé sezanice mají tmavě zelenou barvu a jsou hustě porostlé listy, někdy mohou mít první kvítky. Jejich velikost by neměla přesáhnout 20 centimetrů. Ať už pěstujeme ze semen, nebo ze sazenic, každá naše malá rostlinka by měla být v samostatném květináčku, než poputuje na záhonek.

Na zahrádku odnášíme rostlinky až pomine nebezpečí mrazíků. Čekáme na „ledové muže“ a nejlépe ještě tak týden po nich. Rajčátka to zpoždění nakonec bez problémů doženou. Je to lepší, než abychom o ně přišli kvůli nečekanému mrazíku. Jak je zasadíte do země, máte téměř po starostech. S rajčaty je to jako s plevelem, rostou (téměř) vždy a všude.

[box type=“info“ ]

Místo vhodné k pěstování

Najděte jim teplé místečko, kyprou a dobře prohnojenou půdu. Nemělo by na ně příliš táhnout a přespříliš svítit slunce. Jen občas jim musíme odstranit boční výhonky. Pravidelně zaléváme a úspěch máte zaručený. Přeji bohatou úrodu.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *