surfinie
Pěstování rostlin

Pěstování surfinie

Jak pěstovat surfinie

Mnoho z nás jistě zná téměř kýčovité obrázky rakouských, italských či německých domů s obrovskými trsy nádherných barevných květin – surfinií. A mnoho z náš také podlehlo jejich kouzlu a pořídilo si je jako okrasu vlastních oken. Surfinií je několik druhů a každý druh má svá specifika, jak v pěstování, tak ve vhodnosti umístění. Všechny jsou to ale převislé trvalky, to znamená, že pokud je správně zazimujete, můžete se z nich těšit i další roky. Jak je ale správně pěstovat, zalévat, hnojit, zastřihávat a chránit?

surfinie

Správná péče je záruka krásných a zdravých rostlin

Surfinie jsou poměrně univerzální rostliny, tudíž nemají velké nároky na velikost nádoby, ve které je budete pěstovat. Hodí se balkonových truhlíků i na pergoly či terasy, kde se budou vyjímat v závěsných květináčích. Pokud si chcete surfinie vypěstovat ze semen, začněte v lednu až březnu tak, abyste v květnu mohli vysadit malé sazeničky. Pokud si sazenice přinesete z obchodu domů, chraňte je minimálně následující tři dny před přímým sluncem. Velmi důležitá je jejich dostatečná závlaha, proto jsou ideální volbou samozavlažující truhlíky.

Ty běžně koupíte v hobbymarketech a surfinie se vám odvděčí krásnými květy. Do jednoho truhlíku dlouhého přibližně 60cm vysaďte tři, maximálně čtyři rostlinky. Substrát vyberte takový, aby vyhovoval pelargoniím nebo balkonovým květinám. Je samozřejmě běžně k dostání v květinářstvích, zahradnictvích nebo hobbymarketech. Do substrátu je dobré přimíchat také hnojivo, nejlépe to, které uvolňuje živiny po celou sezónu. Dále je možné v případě potřeby surfinie přihnojovat speciálními hnojivy.

Surfinie jsou poměrně odolné, ale jedno slabé místo přece jen mají – nemoc jménem padlí. Na začátku léta je preventivně ošetřete postřikem, který pořídíte v zahradnictví nebo v květinářství. Až sezóna skončí, nezapomeňte na včasné zazimování. Uložte je do chladné a světlé místnosti a zalévání omezte na minimum – zalévejte pouze takm aby substrát nebyl úplně suchý, vyhněte se i hnojení.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.