Bydlení,  Byty,  Dětské pokoje,  Domy,  Inspirace pro bydlení,  Interiér,  Koupelny,  Kuchyně,  Ložnice,  Obývací pokoje,  Rozhovory

„Radiátor může být hlavní ozdobou interiéru“, říká pan Adam Dolanský, zástupce firmy Laurens

Se slovy pana Dolanského souhlasím, jelikož se v technologiích topných těles posouváme velkým tempem kupředu. Dnes můžete mít topení, které vypadá jako obraz, polička, lavice,  zrcadlo nebo abstraktní dekorace na zdi. Například stylové radiátory z řady Antrax, jsou luxusní a hodně nevšední. Jak probíhá výměna starého topení za nové? Pro koho jsou designové radiátory vhodné? Na tyto otázky nám dnes odpovídá zástupce firmy Laurens, p. Adam Dolanský, kterému tímto děkuji za jeho čas a ochotu.

 

Jak dlouho působíte na trhu v naši republice a ve světě? Jste ryze česká společnost, kdo jsou majitelé?

Firma Laurens působí na trhu s designovými radiátory od roku 1993, kdy byla založena první firma Laurens Belgium bvba, panem Lucasem van Dijkem v belgickém Lommelu. Vznik české firmy je datován od r. 2004. Česká firma se zaměřuje na vývoj, výrobu a prodej designových radiátorů Laurens. Majitelem české firmy je pan Milan Ondrášek. Od roku 2007 expandovala česká firma do Německa, kde založili majitelé společnou distribuční firmu Laurens Germany.
 

Řekněte nám něco více o svých radiátorových studiích, jaké služby klientům nabízíte?

V našich Radiátorových studiích přátelsky přivítáme všechny zákazníky, jak spotřebitele (koncové zákazníky), tak i profesionály (instalatéry, projektanty, designéry a architekty). Profesionální zákazníci mohou do studia bez obav přijít se svým koncovým klientem nebo ho mohou do studia rovnou poslat. Specialista (prodejce) mu na místě zodpoví veškeré dotazy a dořeší s klientem projekční i vzhledové detaily týkající se jak systému vytápění, tak i konečného designu radiátoru. V případě náročného klienta jsme schopni zajistit za příplatek služby smluvního architekta, který vymodeluje 3D návrh radiátoru přímo dle místnosti a odborně zkonzultuje a doporučí interiérové doplňky. Nabídka doplňkových služeb, jako je instalace radiátorů, výpočty tepelných ztrát smluvními projektanty, stěhování radiátorů nebo změna barvy, je samozřejmostí. Zakládáme si vždy na maximální odbornosti, čistotě a čestném jednání se všemi zákazníky.

Preferujete přátelskou, neformální atmosféru a přirozený styl komunikace se svými zákazníky, na nic si nehrajete a jak říkáte, snažíte se dělat vše nejlépe jak umíte. To je výborné řešení pro získání a udržení klientů. Kolik druhů radiátorů máte v nabídce a jak rychle případnou zakázku realizujete?

S každým zákazníkem projednáváme vše osobně, nasloucháme jeho potřebám a snažíme se najít společně funkční řešení, které bude pěkně vypadat. Když je zapotřebí jsme schopni radiátor upravit a přizpůsobit prostoru. V současné době máme v nabídce zhruba 80 různých modelů designových radiátorů. Nabídka zahrnuje klasické koupelnové otopné žebříky, designové bytové radiátory, litinové retro radiátory a exkluzivní designová otopná tělesa, navrhovaná produktovými designéry do reprezentativních místností. Samozřejmostí je nabídka zhruba 20 modelů designových dopojovacích ventilů, které efektně doplní celkový vzhled radiátorů, které již zákazník nemusí “schovávat”, ale naopak je vystavuje návštěvám na obdiv.
Radiátory ve stylu luxusu a moderna
Koupelnové radiátory
Designové radiátory
Litinové retro radiátory
Designové radiátory 
Radiátory jako spirála a vinuté trubky
Radiátor lavička
Radiátory z řady Antrax = luxusní a nevšední design

Jste kreativní a nebráníte se novým nápadům? Kdo vymýšlí nový vzhled radiátorů? Opíráte se o požadavky klientů nebo máte i svoje nápady, které pouštíte do světa?

 
Každý prostor a interiér si žádá individuální přístup. V naší nabídce je převážná většina radiátorů navržena s normovanými rozměry. Jsou však modely radiátorů, u kterých již při vývoji myslíme na to, aby bylo možné „přizpůsobit“ radiátor na míru místnosti. Některé radiátory, které jsou nyní součástí naší standardní nabídky, vznikly právě jako atypický kus dle představ klienta nebo jeho architekta. Při návrhu designu spolupracujeme s odborníky, architekty a produktovými designéry z celé Evropy. Součinnost zaměstnanců celé firmy je klíčová pro to, aby se nové atypické modely dostaly do standardní nabídky cele skupiny Laurens. 
 

Nejste zaměřeni pouze na prodej, ale snažíte se najít řešení pro celý systém vytápění, jak takové řešení probíhá? Jste schopni vyhovět klientovi ve všem? Máte nějakou zajímavou příhodu se zákazníkem?

Pro nás je prioritou spokojenost klienta s celým průběhem zakázky. Zaměřujeme se pouze na radiátory a příslušenství, neřešíme tedy projekční nebo stavební část přípravy systému. Jsou však situace, které je nutné vyřešit. Nejčastěji se jedná o regulaci nebo problémy s výkonem. V dnešní době, kdy jsou velmi populární tepelná čerpadla a chytré ovládání domácností, narážíme na množství překážek. Nic ale není neřešitelné. Radiátory musí v první řadě vytopit daný prostor, nemůžeme tedy upřednostnit design před výkonem. A na nás je tento problém vyřešit. Průběh je tedy takový, že dostaneme již zpracovaný projekt, výkres nebo minimálně rozměry místnosti. Pokud ne, jedeme na stavbu, kde si všechny důležité informace zjistíme. Vypočítáme výkon, který musí radiátor mít, aby prostor vytopil. Dále individuálně s klientem řešíme model radiátoru, o který má zájem. Bohužel neumíme vyhovět všem požadavkům klienta, ale děláme maximum pro vhodné řešení. V naší práci je velký prostor pro kompromis, který musíme umět najít a zajistit tak spokojenost zákazníka. Jsou však případy, kdy nemáme všechny informace nebo jsou tyto informace klamné. Nedávno jsme vybavovali krásnou vilu industriálními radiátory Spiralix a zákazník za námi přišel s tím, že v místnosti je stále zima. Po instalaci radiátorů investor s architektem vymysleli zakrytí radiátorů. Zvětšil se tak úložný a odkládací prostor, ale zároveň došlo k drastickému úbytku tepla, protože teplý vzduch nemohl správně cirkulovat. Problém se nakonec povedlo společnými silami vyřešit, díky zvětšení mřížky v krytu topení a zvýšení teploty otopné vody v systému.

Mohou se Vaše radiátory ihned napojit místo starých radiátorů nebo vyžadují speciální úpravu a přípravu místa?

Pro nás jako výrobce a prodejce je samozřejmě vždy jednodušší, když se rozvody pro radiátory upraví, ale máme modely designových radiátorů, které lze upravit dle potřeby na stávající připojení a přizpůsobit je tak aktuální stavební situaci. 

Na čem všem záleží, pokud se člověk rozhodne pro nové topení? V čem je výkon topného tělesa důležitý u výběru?

Pokud se zákazník rozhodne pro nové radiátory, tak je nutné zvážit mnoho aspektů. Je nutné vědět v jakém stylu bude nový interiér veden, zda se bude jednat o moderní nebo naopak retro styl. Dále je nutné vědět, zda není stavba památkově chráněna, jaké jsou rozvody teplovodních trubek. Záleží také na zdroji tepla, tedy zda chce člověk topit plynovým atmosférickým, kondenzačním nebo elektrickým kotlem. Případně zda bude topit tepelným čerpadlem ve spojení s podlahovým vytápěním. Je spousta případů, kdy není radiátor úplně primárním zdrojem tepla, ale opravdu jen designovým doplňkem, případně radiátorem pro sušení ručníků v koupelně.
Výkon topného tělesa je v zásadě nejdůležitější věcí při výběru. Pokud se bude radiátor líbit, ale nebude mít dostatečný výkon, pak postrádá svůj smysl, není-li zamýšlen opravdu jen jako designový doplněk interiéru. V Laurens se však snažíme vždy docílit maximálního propojení funkčnosti, designu a výkonu. Samozřejmě s ohledem na detaily a čistotu provedení.

O jaké radiátory je největší zájem?

V posledních letech si všímáme velkého nárůstu nadčasové klasiky. Mezi tento trend se řadí hlavně litinové retro radiátory a radiátory industriálního stylu. Již dávno nejsme firma, která dodává koupelnové radiátory do všech velkoobchodních sítí. Sami upřednostňujeme spíše individuální výrobu s ohledem na kvalitu zpracování a konečnou exkluzivitu vzhledu. Prodejní poměr mezi klasickými retro radiátory a moderními designovými radiátory je aktuálně asi 70:30 (ve prospěch litinových a ocelových radiátorů).

Pouštíte se i do nových projektů? Jaká je Vaše vize do budoucna?

Nové projekty jsou pro nás vždy vyzvou a motorem pro zdolání dalšího milníku. Projekty řešíme za běhu a snažíme se je pružně přizpůsobovat a ladit. Ať už jde o vývoj nových povrchových úprav nebo o spolupráci s odborníky. Letos jsme se stali členem Czech Deco Teamu, který spolupracuje s množstvím významných českých i zahraničních architektů a společností, které jsou oborově velmi propojeny. Snažíme se ukázat odborníkům i lidem se zájmen o interiérový design, že i radiátor, který má každý doma, může být krásný a může se stát hlavní ozdobou interiéru.
 
Děkujeme za krásný rozhovor, který našim čtenářům přináší spoustu zajímavých informací a nový pohled na svět radiátorů.  Firmě Laurens přejeme úspěchy a ať se i nadále daří. 
 

Více informací a fotek najdete na těchto webových stránkách laurens.cz nebo retro-radiatory.cz a také na fb: Radiátory Laurens. 

(Rozhovor připravila ve spolupráci s panem Dolanským a firmou Laurens – Michaela Cahelová. Veškeré fotografie podléhají autorským právům, ke zveřejnění fotek v článku máme souhlas)
 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *