Exteriér,  Pěstování rostlin,  Venkovní rostliny,  Zahrada

Sázení a pěstování jahod

Jahody jsou chutné a zdravé ovoce, bez kterého si pravé léto umí představit jen málokdo z nás. V nabídce jahod jsou však obrovské rozdílnosti. Rozhodně vůbec nejideálnější bude, pokud si jahody vypěstujete přímo u vás na zahrádce. Budete tak mít jistotu jejich čerstvosti a kvality.

jahody

Výběr správné odrůdy

Ještě než se do pěstování jahod pustíte, musíte si ujasnit, jaká odrůda pro vás bude nejvhodnější. Jednotlivé druhy jahod se mezi sebou mnohdy podstatně liší. Některé z nich plodí jednou do roku, jiné i dvakrát nebo vícekrát. Důležité je také, zda chcete jahody pěstovat na záhoně nebo dáte třeba přednost převislým jahodám určeným do truhlíků. Kromě klasických jahod můžete zvolit i jahody lesní, které se vyznačují svou jedinečnou chutí.

Slunné stanoviště a dostatek živin

Obecně potřebují všechny jahody slunné stanoviště a půdu, která je bohatá na živiny. Ideální je pro ně hlinitopísčitá, dobře propustná zemina.

Vysazování jahod

Jahody je možno pěstovat buď ze semene, nebo si pořídit již menší sazeničky. V prvním případě máte výhodu, že si do zahrady nezavlečete žádnou chorobu, avšak budete muset počkat na sklizeň delší dobu. Semena jahod se vysévají na povrch záhonu nebo jiného stanoviště na konci dubna, do půdy se následně jen mírně zatlačí. Pravidelně se zalévají a je možné je přikrýt fólií.

Rozhodnete-li se vysadit sazeničky, tak nejlepší čas je na konci léta, ideálně na podzim nebo v září. Sazenice jahod je možné získat i ze šlahounů, které jahody často produkují.

Pravidelná zálivka a přihnojování

Jahody potřebují v průběhu vegetačního období pravidelnou zálivku. Především, pokud jsou nasazeny do půdy, kde není až tolik humusu, tak se vyplatí i jejich přihnojování speciálními, k tomu určenými přípravky.

Velice důležité je také odplevelování jahod, jedině tak se jim bude plně dařit. Sklizeň potom probíhá v závislosti na odrůdě v jakémkoliv letním měsíci.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.