Šestnáct způsobů jak vylepšit zahradu

0
105

Velká města mají rozhodně co nabídnout, ale prostorné zahrady mezi to nepatří. Designéři ve městech s velkou hustotou zalidnění jako je San Francisco a New York se dlouho zabývali kompaktností domovů jejich majitelů, a to znamená změnit těsné, úzké nebo složitě tvarované dvorky do pohodlných, funkčních rozšíření domovů. Bez ohledu na prostředí, jejich metody je možné použít pro kohokoli, kdo se snaží maximalizovat venkovní prostor a změnit ho na místo k potěšení. Zde je 16 způsobů, jak toho dosáhnout.

1.Rozdělte zahradu do více místností či zón. Vytvořte více funkcí pomocí strategické vestavby a umístění nábytku tak, abychom vytvořili jednotlivé „pokoje“ pro odpočinek, stolování, posezení a vaření. Dvorek níže v Brooklynu, New Yorku má všechny čtyři zóny.

2.Implementujte inteligentní světelný systém. Tento prostor má také mnohostranné schéma osvětlení. Nástěnná svítidla nabízí mnoho způsobů osvětlení k nasvícení grilu, terénnímu osvětlení k nasvícení rostlin a vůbec celkového osvětlení okolí. Nad jídelním koutkem visí závěsné osvětlení.

3.Rozšiřte vnitřní prostor. Architekt Carson Arthur se rád ptá svých klientů, který vnitřní pokoj je dle jejich názoru příliš malý, a ten potom zřídí ve větším prostoru na dvorku. „Je vaše kuchyň příliš malá? Potřebujete větší obývací pokoj? Proč ho nevytvořit venku?“ říká. S rozvojem venkovních technologií může být vše, co je uvnitř provedeno i venku.

An Urban Oasis

Na fotce pomáhá venkovní koberec vytvořit další obytný prostor na malé terase v Detroidu. 

4.Doplňujte své interiéry. Pro zahradu používejte stejné barvy a stejný styl, který jste použili v interiéru vašeho domova, abyste vytvořili pocit, že je to obývací pokoj. „Stylisticky chcete navázat na barvy a textury, které spojí dva prostory,“ říká Amber Freda, zahradní architektka z New Yorku. „Využijte víc než jen pár židlí a jídelní stůl. Jenom jídelní stůl s dřevěnými židlemi nebudou lákat k používání, ale opravdu pohodlné posezení ano.

Bernal View Garden

5.Hrejte si s úhly. Pokud máte jen malý čtvereček místa, se kterým se musíte vyrovnat, sanfranciský zahradní architekt Rich Radford navrhuje natočit dlažbu příčním směrem k pozemku, abychom tak vytvořili zdání většího pozemku. Pro dvorek velký 7,5 x 9 metrů otočil dlažbu o 45°, aby tak získal větší prostor.

6.Věnujte pozornost měřítku. Pokud máte malý dvorek, poslední věc, kterou chcete, je napěchovat na něj jídelní stůl pro deset osob. Namísto toho využijte vestavěné spotřebiče nebo výsuvné stoly. Stejně tak nebudete chtít pěstovat strom, který doroste 30 metrů a kompletně obsadí váš dvorek.

Zde Radford elegantně pracoval s malými, původními rostlinami a trávou, aby udržel pocit otevřeného prostoru.

Beachview

7.Použijte jeden povrchový materiál. Pokud máte multifunkční prostor, použijte jen jeden materiál, abyste sjednotili prostor. „Malé prostory potřebují tuto soudržnost,“ říká Arthur, který navrhnul tento zahradní prostor o velikosti 5 x 7,6 m pro rodinu s malými dětmi. Samostatná hrací zóna udržuje děti pospolu, rodiče se baví a spojuje je jednotná dlažba – všechno jde dohromady.

Radford jde ještě dál použitím stejného materiálu, který se nachází jinde na pozemku. V jednom z jeho zahradních projektů použil stejný pojící materiál, který byl u vstupních dvěří. „To vytvořilo jednotný prostor, který se zdál být větší,“ říká.

Geary Avenue

8.Vyhněte se nepřehlednosti. Čím více prvků na dvorku je, tím těsnější se zdá. Místo toho zkuste použít vestavěné sezení, začleňte čisté linie, vyhněte se objemnému nábytku a rostliny udržujte pod kontrolou. „Pokud existuje jediná věc, která se dostane mimo kontrolu a ovládne prostor, je to rostlina, která je příliš šťastná,“ říká Arthur.

Freda souhlasí: „Vyhněte se mišmaš efektu,“ říká. „Pro čistější vzhled a větší dojem dejte místo 20 malých věcí 5 velkých. Vyberte jen dva nebo tři styly rostlin, dvě nebo tři barvy – to dodává pocit menší nahodilosti, chaotičnosti a zahlcenosti.“

Aby získal co nejvíce z tohoto dvorku v Torontu o velikosti 7,6 x 6 m, musel architekt Erik Calhoun vytvořit zvýšenou plochu přes velmi vysoké kořeny stromu. Vynechal velké rostliny ve prospěch vytvoření většího odpočinkového prostoru. „Živé ploty nebo keře by zabraly asi 1 metr a už byste nebyli schopni se po dvorku pohybovat,“ říká. 

9.Uzavřete prostor. Tahle rada se může zdát protikladná k tvrzení, že malý prostor se snažíme vytvořit větší, ale i tak je to něco, co může pracovat ve prospěch našeho prostoru. „Když uzavřete malý prostor ještě více, získáte útulnost a uděláte místo intimnější, což je něco, čeho je těžké dosáhnout s velkými prostory,“ říká Arthur. „Povýší to zahradu také o další úroveň – budete mít pocit, že jde o venkovní místnost.“

City Garden

Pergoly jsou skvělé pro vytvoření pocitu intimity, ale stejný pocit můžeme získat také s pomocí rostlin. Architekt Gary Beyerl´s upravil dvorek o velikosti 3 x 6 m. Protože se jedná o několik bytových jednotek v jednom domě, chtěl udělat něco, co by mu umožnilo mít soukromí. Použil rostliny rostoucí svisle,  jako je trubač a zmarlika kanadská, aby vytvořil krytí rostlinným materiálem. „Rozšířením rostlinné zóny i do svislých povrchů v městském prostoru, může vytvořit hodně zeleně ve svůj prospěch,“ říká. „Mám zelené prostředí i v malém prostoru.“

10.Zohledněte výhled z dvorku. Pokud máte nevzhledný pohled z vašeho dvorku, Beyerl doporučuje použít prvky pro regulaci zorného pole. Jeho oblíbené: mřížoví. Použil ho v chicagském domě, aby zamezil výhledu na notoricky známé dráty procházejícími uličkami města. „Mřížoví ovlivní vaše vnímání,“ říká. „Skryjí výhled ale nechají prostoupit světlo a vítr. Jsou méně skličující než skutečný plot.

Copper Bay House

11. kontrast. „Vždycky přemýšlejte o zajímavém kontrastu,“ říká Freda. Smíchejte čtvercové a obdélníkové tvary s kruhovými. Dejte rostliny se špičatými listy k těm zakulaceným. „Je to vizuálně mnohem zajímavější než kdyby bylo všechno podobné,“ říká Freda. „Pokud máte čtvercový prostor, využila bych hranaté květináče, ale do středu bych dala kruhový stůl, aby vzniknul aspoň jeden kontrast.

Pacific Heights Family Home

12.Stáhněte údržbu na minimum. Jedna ze skvělých věcí na malých prostorech je ta, že se snadno čistí. Takže nezkazte tuto výhodu! Atrhur navrhuje využít více květináčů než pozemní půdní kryt. „V opačném případě skončí bahno na celém prostoru terasy,“ říká.

Sukulenty a traviny minimalizují spotřebu vody, ale měli byste také zvážit umělý trávník. „Jeho hlavní barva  a charakter je na dvorku lepší než u přírodního trávníku,“ říká Beyerl. Sanfranciská návrhářka Martha Angus použila umělý trávník na dvorek, který ukazujeme níže; doporučuje také umělý zimostráz. „Živý zimostráz by měl být až 50 centimetrů hluboko,“ říká. „To je hodně místa. Umělý zimostráz přijde na místo, které je 8 cm hluboko, takže ho můžete připevnit k plotu. Je to naprosto úžasná věc, nepotřebuje vodu a nezabírá žádný prostor.“

13.Terasování dvorku ve svahu. Angusův projekt zde ukazuje další skvělý způsob, jak vylepšit těsný prostor dvorku. Pokud máte dvorek, který se svažuje, zvažte terasování. Je pravda, že terasování je příliš drahé, říká Angus, protože na podporu terasy je třeba zabudovat rozsáhlou spodní konstrukci, ale jak můžete vidět, poskytuje větší rovnou plochu pro aktivity.

14.Dejte dvorku osobnost. V malém prostoru je charakter hrozně důležitý. Chcete dvorek, který si lidé budou pamatovat jinak než podle velikosti. „V malém prostoru je mnohem důležitější vytvořit charakter,“ říká Arthur. „Nechcete, aby vaši hosté řekli – Ó, jak malý je to dvorek. Chcete, aby vyzvedli osobnost tohoto prostoru.“ Arthur navrhuje základní barvy nejen pro dětské prvky ale také pro nábytek ve stylu funky, abychom dodaly prostoru více šarmu. Angus navrhuje, aby nějaký místní umělec vytvořil nějaký zajímavý vzor na stěně nebo dlažbě.

Ruess St

15.Vytvořte ústřední bod. Stejně jako přidávání charakteru, i ústřední bod odvádí pozornost od velikosti prostoru. Arthur rád používá vodní prvky. Dokonce přidal jeden velký květináč vpravo od centra malého dvorku, aby k sobě přilákal pohled a jakoby odtlačil stěny. „Je to optický klam,“ říká.

Umění a sochařství jsou také vhodnými prvky. „Jediná plastika s osvětlením může být naprosto fenomenální,“ říká Angus.

Studio City Terrace

16.Využijte designérskou pomoc, pokud ji potřebujete. Nemuselo by se zdát, ale malé prostory jsou častokrát mnohem těžší na design než ty velké.  Odborníci jsou vyškolení k řešení vašich problému a potřeb.

Calhoun navrhuje jít k architektovi, který může vytvořit to správné řešení pro váš jedinečný prostor. Je tam příliš slunce? Deště? Větru? „Chcete někoho, kdo má celou filozofii,“ říká. Zahradník, který se specializuje na zahrady ve venkovském stylu, by mohl přijít a udělat obvyklé postupy, a vytvořit krásné místo,“ říká, „ale to nebude tak uspokojivé, jako něco, v čem se odráží celá budova. Radši zavolejte architekta než pomocníky.“

Beyerl navrhuje svolání týmu odborníků. „Vytváření prostoru je profesí architekta,“ říká. „Poté může tesař dokončit designovou práci. A zahradní architekt bude rozumět jak se budou rostliny chovat v průběhu času.

Zdroj:http://www.houzz.com/ideabooks/27949082/list/16-ways-to-get-more-from-your-small-backyard

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno