Bydlení,  Kuchyně,  Nábytek,  Tipy & praktické informace

Sklenice na víno – jak si vybrat ty správné? 2

Když je potřeba, víno nalijete do jakékoliv sklenice, kterou máte po ruce. Například někde na trampu nebo u ohně neřešíte, zda máte tu správnou sklenici nebo jen plastový kelímek. Když jste však doma pití vína by mělo mít nějakou úroveň. Nápoj by měl být správně vychlazený, určitě si dáte takovou odrůdu, kterou máte rádi. Z čeho víno budete pít? Může sklenice skutečně ovlivnit chuť? Jakou sklenici na víno je dobré mít doma?

Správný materiál dělá hodně

Říkáte si, že pravděpodobně sklenice na víno bude ze skla, vždyť z čeho jiného by také byla? Ovšem někdy je dobré dbát na to, jaké víno z jaké sklenice pijete. Drahé víno s přívlastkem asi nebudete chtít pít z levných sklenic za pár korun. Když budete vybírat sklenice, pak volte vždycky takové sklo, které je tenké a také čiré. Díky tomu se nezkresluje barva vína. Barevné nožky jsou fajn, ale zbytečně víno mystifikují. Nožka sklenice by měla být dlouhá a také úzká, bude se lépe držet.

Do čeho nalít červené víno?

Červené víno potřebuje jinou sklenici. Ideální je pro něj velká sklenice, přibližně okolo 4,5 dl. Díky té velikosti se aroma vína plně rozvine a jeho vůně bude příjemná a ničím nerušená. Když totiž červené víno nalijete do menší sklenice, plně se nerozvine a můžete ucítit nepříjemný zápach alkoholu, který vám tento požitek může zkazit.

A co bublinky?

Sklenici na bublinky asi všichni dobře znají. Nejvíce bublinkám svědčí dlouhá a úzká sklenice, která se u hrdla lehce úží. Bublinková vína obvykle velmi hezky voní, takže je potřeba aroma trochu rozproudit. Sklenice má dlouhou a štíhlou nožku díky čemuž neupatláte tělo sklenice. Má to však i prozaičtější důvod – když budete sklenici držet za tělo, uvnitř bude víno rychleji teplé a zrovna bublinkovým vínům to nesvědčí.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *