sušení dřeva
Tipy & praktické informace,  Zahrada

Sušení dřeva

[dropcap]D[/dropcap]řevo patří mezi nezbytné součásti našich domovů. A to ať už ve formě různých stavebních konstrukcí, nebo ve formě obložení či podlah. V neposlední řadě jsou ale i možnosti toho, že mnohé rodinné domy s ním také vytápějí. Ve všech případech však musí mít dřevo požadovanou kvalitu, a to takovou, že musí být dostatečně suché. Jak ale takové dřevo sušit, aby bylo vždy perfektní?

sušení dřeva

Určitá vlhkost by v dřevu měla zůstat

Zajímavostí je, že i když dřevo sušíme, a používáme ho usušené, mělo by si určitou vlhkost stále udržet. Například u truhlářských výrobků by se měla pohybovat okolo 10 procent. Pokud dřevo používáme například na venkovní terasy nebo jiné prvky, zde je ideální hodnota ještě o 10 procent vyšší. Samozřejmě většinu takového dřeva již koupíme v takovém stavu, že je usušené přesně tak, jak má být. Pokud ale kupujeme dřevo přímo z pily, je třeba ho usušit svépomocí.

Nesmí se kroutit, ani praskat

Nutno říci, že správné usušení může být věda. Pokud totiž něco zkazíme, čeká nás to, že dřevo buď popraská, nebo se také zkroutí. Ideální cestou je tedy sušení přirozené, nejlépe samozřejmě venku. Dnes se často suší v takzvaných hráních, což jsou odvodněné plochy, na kterých je dřevo umístěno, a to v jednotlivých vrstvách, mezi kterými jsou dostatečně velké proklady. Základem také hráně je tedy to, aby bylo dřevo v dostatečné výši od země, aby na něho z horní ani boční části nepršelo, a samozřejmě aby mezi jednotlivými prkny nebo špalky mohl cirkulovat vzduch. Takto by tedy měla vypadat správná hráň.

[box type=“success“ ]

Jak dlouho nechat schnout?

Délka schnutí samozřejmě závisí jak na konkrétním typu a dodané vlhkosti dřeva, tak na jeho rozměrech, ale také na tom, kde a jak ho chceme použít. Pokud chceme docílit vlhkosti alespoň 20 procent, je třeba počítat s délkou sušení okolo 3 – 5 měsíců. Samozřejmě v závislosti na celkovém prostředí, kde sušíme.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *