topinambury pestovani
Pěstování rostlin

Jak pěstovat topinambury

[dropcap]J[/dropcap]edná se o okrasné i užitkové rostliny, které jsou čím dál tím oblíbenější. Topinambury nejsou náročné na půdu a nepotřebují ani zvláštní zacházení. Téměř netrpí na choroby a škůdce. Snesou vlhko i sucho. Jejich pěstování není vůbec složité ani nijak zvlášť náročné. Pěstují se totiž téměř stejně jako normální brambory a jejich využití se od nich také příliš neliší.

topinambury pestovani

Sázení a pěstování

Půdu připravíme klasickým způsobem. Prokypříme ji, zbavíme plevele. Vyhloubíme brázdu tak, aby řádky od sebe byly ve vzdálenosti 50-70 cm a hloubka brázdy asi 10 cm. Budou potřebovat dostatek místa. A také se mezi ně budeme moci dostat, až je během jejich růstu budeme přihrnovat a odplevelovat jim okolí. Topinambury pak vysazujeme na dno brázdy asi 30 cm od sebe, zahrneme a nad nimi přihrneme malou kupkou. Co se hnojení týče, pokud chcete hlízy konzumovat, zásadně používejte organická hnojiva.

Na podzim se topinambury sázejí poněkud později přibližně od poloviny října do zámrazu, aby hlízy již do mrazů nevzešly, protože mladé výhonky by mrazy zničily. Na jaře je sázíme co nejdříve, jakmile je zpracovatelná půda, aby začaly brzy růst a mohly využít delší vegetační období pro vyšší výnos hlíz.

Jeden podstatný rozdíl mezi topinambury a klasickými brambory taky je. Lze je totiž, na rozdíl od klasických brambor, sázet kdykoliv. Že jsou hlízy zralé, poznáme podle zavadání lodyh asi v průběhu října. Pokud byste je chtěli nechat v zemi i přes zimu, není to žádný problém. Odolají i silným mrazům a můžete je sklidit až na jaře. Pokud při sklizni ponecháte v zemi části hlíz, budou vám skloužit jako sadba pro další pěstování.

[box type=“info“ ]

Dlouhodobější skladování hlíz topinamburu v běžných podmínkách je obtížné. Proto se pro dlouhodobější skladování doporučuje ukládat hlízy topinamburu při nízké teplotě, ne vyšší než 0 – 2 °C. Krátkodoběji (2 – 4 týdny), uskladníme hlízy nejlépe venku ve vlhkých pilinách nebo v kypré zemině. Lze je však skladovat např. na balkoně či v nevytopené místnosti nebo v přepravce ve sklepě.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.