Začněte recyklovat a podílejte se na zlepšení životního prostředí

0
241

Recyklace je pojem, který se v poslední dekádě skloňuje stále častěji. Souvisí s ním i třídění odpadu a termíny jako downcycling a upcycling. Co znamenají a proč byste neměli brát třídění odpadu na lehkou váhu?

Recyklace je opětovné nakládání odpadu, tedy výroba nových produktů z druhotných surovin. V praxi jde například o výrobu toaletního papíru ze starých novin nebo nových skleněných lahví z již použitých apod. K tomu, aby mohl být odpad opětovně použit, musí být pečlivě roztříděn do barevných kontejnerů. Ještě je nemáte? Učí se o nich i děti v mateřských školkách – máte nejvyšší čas vše napravit!

shutterstock_108327635

Co je to downcycling a upcycling?

Downcycling je druhotné zpracování materiálu nebo věcí, které však ve finále nemají tak vysokou hodnotu jako původní produkty. S každou další recyklací hodnota postupně klesá. Příkladem budiž dřevo, které je v první fázi kvalitním stavebním materiálem, poté dřevotřískou a nakonec biomasou.

Upcycling je opak downcyclingu. V praxi je tato metoda spíše výjimečná. Příkladem budiž obal od zmrzliny vyrobený z bioplastu, jehož životnost je velmi nízká. Do tohoto obalu jsou zapuštěna semena vybraných trav a rostlin – obal se rychle rozloží a semena vyklíčí. Můžete ho tedy bez obav vyhodit do přírody.

Dalším příkladem upcyclingu je výroba peněženek a jiných doplňků z bezpečnostních pásů z ojetých automobilů.

Proč recyklovat?

Má vůbec smysl rozvádět odpověď na výše položenou otázku? Chceme-li zachovat přírodní prostředí pro příští generace, musíme se podílet na recyklaci. V běžném životě však nejde jen o třídění odpadu, ale také o využívání věcí, které jsou předurčeny na poslední cestu na smetiště. Pokud máte starší nábytek, neváhejte a renovujte – bude vám skvěle sloužit na chatě či chalupě po mnoho budoucích let.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno