zahradni jezirko
Zahradní stavby

Zahradní jezírko

[dropcap]M[/dropcap]áte rádi vodu, ale bazén vám přijde příliš nudný? Chcete se koupat a zároveň chovat rybky a pěstovat okrasné vodní květiny? Pak postavte jezírko. Se stavbou můžete začít v podstatě kdykoliv, kromě velkých mrazů. Ideální jezírko má nepravidelný tvar i délku, protože tak zajistíte nejdelší břeh. Různá hloubka zase zajistí nepravidelný ohřev vody a tím možnost vzniku a růstu rostlinného a živočišného planktonu. Mělo by být tedy dostatečně hluboké, aby nemohlo v zimě úplně zamrznout – to znamená cca 0,8 – 1 metr. Břehy by měly být jak strmější, tak pozvolné. Na té části, kam dopadá nejvíce slunečního svitu, musí být nejpozvolnější břeh. Na dno se dají použít různé materiály – od přírodního jílu přes kamenné nebo vybetonované až po nejčastější fóliové jezírko nebo plastový výlisek tvaru jezírka. V každém případě musíte vyhloubit jámu – podle předpokládané velikosti buď rýčem, nebo malým bagříkem.

shutterstock_136383902

Dejte pozor, aby jezírko a terénní přechody v něm neměly ostré hrany, těžko by se pak pokládala a svařovala fólie. Tu podložíme ještě netkanou textilií odolnou proti hnilobě a ostrým předmětům. Vybírejte mezi fóliemi o síle alespoň 0,8 cm. Potom můžete začít napouštět vodu. Postupně fólii vyrovnávejte, aby nevznikaly žádné záhyby. Poté pokládejte kameny, ideálně takové, které se v okolí přirozeně vyskytují. Do mezer vysázejte vodní rostliny a upravíme okolí například mulčovací kůrou nebo vytvořením skalky.

Jak udržet jezírko čisté?

Čištění musíme zajistit u každého jezírka. Způsob provedení budeme vybírat podle toho, jestli budeme v jezírku chovat rybky, či ne. Základním vybavením je čerpadlo, jehož výkon musí odpovídat velikosti jezírka. Proti řasám jsou ideální právě ryby, které se jimi živí, nebo případně UV lampa. Rybičkám pomůže i vytvoření umělého vodopádu, který zajistí lepší okysličení vody. Je třeba také dávat pozor na optimální tvrdost vody a teplotu vody. Jezírko je v každém případě přínosem a oživením každé zahrady.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *