Zahrada,  Zahradní stavby

Zahradní terasa plná květin

Terasa je nedílnou součástí obytné zahrady a pakliže patříte mezi šťastné majitele zastřešených teras, nerozhodí vás ani psí počasí. Zdaleka nejvýhodnější pozicí je jihozápadní nebo západní část domu – terasa situovaná na tyto světové strany nabízí ideální prostředí, ve kterém se skvěle relaxuje. My jsme se zaměřili na vybavení, které dokáže exteriér zpestřit. Zdalipak jste již přemýšleli nad tím, že si terasu vyšperkujete květinami?

shutterstock_75617632

Správné rozvržení je základ

Ani terasa není nafukovací, takže musíte zohlednit veškerou výbavu, kterou na ni budete potřebovat. Což znamená rozvrhnout prostor tak, aby se do něj vešel nábytek a stále zbývalo dostatek místa na pohyb. Není nic horšího než balancování mezi židlemi a květináči. Je-li vaše terasa menší, dejte si na rozvržení záležet.

Které rostliny pěstovat?

Ale k věci – jaké rostliny se na terasu hodí ze všeho nejvíc? Můžete sáhnout i po některých pokojových rostlinách, které se cítí dobře i ve venkovním prostředí. Příkladem budiž podeňka, zelenec, asparagus nebo mračňák. V případě nádobových rostlin pak druhy, které si libují v dobře sluněných polohách a vysokých letních teplotách. Patří mezi ně mučenka, oleandr, petúnie, pelargonie, olověnec, ibišek nebo skočec. Do polostínu je vhodný marňák a brsleny. A konečně částečný stín – netykavky, hlíznaté begonie a populární fuchsie. Tyto druhy květin rostou od května až do prvních mrazíků.

Terasové záhony

Na terasu jsou jako stvořené záhony, díky nimž získá plocha úplně nový charakter. Kouzlo spočívá v tom, že část terasy neosadíte deskami, ale upravíte ji do podoby terasového záhonu. Rychlému vyčerpání zeminy zabráníte tak, že ji položíte na nepropustný podklad do hloubky cca 25 cm. Ideální záhonové rostliny jsou jsou hlíznaté rostliny, cibuloviny, nízké dřeviny a spousta druhů letniček.

Velmi vkusně vypadají sloupy a části konstrukce osazené popínavými rostlinami. Opět dostanete na výběr široké spektrum druhů – jednoletky i trvalky. Mezi nejčastěji pěstované patří vilec, povijnice a thunbergie.

S rostlinami to nepřežeňte a nechte si dostatečný výhled na zahradu!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *