Bydlení,  Tipy & praktické informace

Zatuchlý koberec – jak se ho zbavit?

Zatuchlé koberce jsou velmi častým problémem, kterého se lidé snaží zbavit. Problém, o kterém se nehovoří. Když jej nijak extra neřešíte, tak většinou nemá nějaký extra zatuchlý a nepříjemný zápach. Ovšem stačí, když se vám na něj vylije voda nebo jej začnete drhnout vodou, všechny nepříjemné zápachy, jak by se posílily a rozvinuly v okolí.

Výrazný zápach

Zatuchlost obvykle vzniká ve chvíli, kdy se ke koberci přidává vlhkost. Dostává se do něj pomalu, nenápadně, postupně a někdy i delší dobu. Vlhkost může vznikat právě drobnými nehodami jako vylitou vodou, vylitým pitím na koberec a podobně. Stačí, když jej nenecháte pořádně vysušit a problém je na světě.

Je důležité, když čistíte koberec, nechat jej pořádně vyschnout, ideálně v létě, kdy koberec můžete nechat venku, na slunci a tam může proschnout. Zatuchlost se tak v žádném případě nemusí objevit. Když už se objeví zatuchlý koberec, je nutno začít jednat a snažit se zatuchlost vyřešit. Jak?

S pomocí jedlé sody!

Jde o velmi dobrého pomocníka, kterého využijete nejen při pečení nebo vaření. Koupíte jí v obchodě a doma jí má snad každá hospodyňka. Stačí jedlou sodu vzít a posypat jí zatuchlý koberec. Následně vás čeká trošku manuální práce, kdy s pomocí smetáku nebo kartáče začnete jedlou sodu kartáčovat do koberce.

Tento krok je důležitý, je nutno dostat jedlou sodu přímo do koberce, mezi vlákna až k samému podkladu. Jakmile jí zpracujete do koberce, znovu posypte jedlou sodou, aby byla opravdu všude, i na povrchu koberce. Nechejte působit, aby jedlá soda absorbovala opravdu co nejvíc zápachu. Nemusíte se bát, koberec jedlá soda nepoškodí. Můžete nechat působit celou noc i celý den.

Poté z koberce pomocí smetáku nebo koštěte vymeťte jedlou sodu (můžete i vyklepat venku). Následně zbytky pořádně vysajte vysavačem, na ten nejvyšší stupeň, ideálně s rotačním kartáčem a několikrát jedno místo vysajte. Je nutno odstranit všechnu jedlou sodu.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.