Zázračná síla rýmovníku

0
143

Rýmovník je dnes populární rostlinka, která má mnoho způsobů využití. Nejen, že vypadá hezky, ale také léčí. Spadá do rodu Plectranthus a těší se v poslední době opravdu velké oblibě. Údajně by měla pomoci při nachlazení, zlepšuje dýchání, alergie, působí na dýchací cesty a spoustu dalšího. Co je na tom pravdy?

Několik druhů

Rýmovník je rostlina, která má spoustu různých druhů. Silné dužnaté listy se nedají lehce vysušit, dlouho si zachovávají svou pružnost. Voní po mátě, kafru nebo meduňce. Tyto silice jsou velmi důležité u rostliny. Stačí jeden jediný lístek, na který nalijete horkou vodu, což pomůže uvolnit ucpané dýchací cesty, uvolňuje hleny z průdušek, uklidní sliznice a bolesti hlavy.

Má skvělé účinky na vysoký krevní tlak, jaterní poruchy, problémy žlučníku. Když utrhnete jeden list, chvíli jej v ruce mnete a inhalujete, je to také velmi dobré. Rýmovník je možno přidávat také do jídla, například do tvarohové pomazánky. V Řecku se tato bylina využívá jako součást mnohých omáček. Často se z něj dělá také sirup. Je možno jej využívat po celý rok, přidáte jej do čaje a máte hotovo.

Chrání před hmyzem

Rýmovník umí také chránit váš interiér. Je to zejména kvůli tomu, jaké rostlina vydává vůně. Vám rýmovník voní příjemně, nicméně takovým mšicím, muškám, komárům a dalším hmyzům smrdí. To je logicky odpouzej, takže budete-li mít doma jeden květináč s rýmovníkem, jste chráněni od nepříjemného hmyzu v domě.

Jde o rostlinu, která je na pěstování nenáročná, je možno jí pěstovat i doma. Množí se skrz vrcholové řízky a ty velmi rychle zakoření. Rýmovník nemá rád průvan a nemusí ani přemokření. Venku v zimě nepřežije, proto, pokud jí máte venku, na zimu určitě přemístit do domu, kde je teplo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno