Tipy & praktické informace

Zázvor a jeho léčivé účinky

[dropcap]J[/dropcap]estliže uvidíte zázvor v obchodě, pravděpodobně vás na první pohled moc nezaujme. Prapodivně vyhlížející kořen, který při troše fantazie připomíná spíše zvláštně tvarovanou bramboru. I přes to, že zázvor na první pohled nevypadá nijak vábně, neměli byste jej míjet bez povšimnutí. Ba právě naopak. Zázvor může být bojovníkem proti bacilům a všemožným zdravotním neduhům. S troškou nadsázky by se dalo říct, že zázvor je prostě všelék a s některými nemocemi si poradí stejně dobře jako recept od pana doktora.

shutterstock_160867595

Zázvor chutná i pomůže

Domovem zázvoru jsou exotické země zejména Čína a Indie, avšak i Evropanům jsou jeho pozitivní účinky známy již po celé staletí. Díky své výrazné chuti může být zázvor významným zpestřením mnoha jídel. Zázvor se velmi často používá jako koření, ne všichni ví, že bývá jednou z přísad v kari. V lépe zásobených  supermarketech může zázvor koupit čerstvý. Ne příliš drahý kořen byste měli mít stále po ruce, může vás totiž zbavit mnoha zdravotních potíží.

[highlight]Tip: vyzkoušejte náš recept na zázvorový čaj[/highlight]

[box type=“info“ ]Zázvor svědčí žaludku

Po zázvoru můžete sáhnout, pokud vás trápí zažívání. Zázvor totiž podporuje tvorbu trávicích štáv a velmi snadno rychle se díky tomu přírodnímu zázraku můžete zbavit nevolnosti, plynatosti, nadýmání a minulostí pro vás bude také otravné pálení žáhy.

[/box]

Zázvor pomůže cestovatelům i těhulkám

Když už jsme u té nevolnosti, zázvor vám také skvěle poslouží, pokud vám požitek z cestování kazí kinetóza. A na zázvor nedají dopustit také budoucí maminky, které zejména v počátku těhotenství trápí úmorné ranní nevolnosti. Není proto divu, že se se zázvorem setkáte i ve speciálních těhotenských lízátkách, které mají za úkol těhulkám alespoň trochu ulevit a které seženete v každé lepší lékárně.

Zázvor na chřipku, i tu střevní

Na zázvor byste se měli také zaměřit v pošmourném podzimním nebo zimním počasí, kdy všichni kašlou, kýchají a téměř bez přestání se všechny kolem pokouší skolit viróza nebo chřipka.

[checklist]

  • Zázvor je totiž tradičním lékem používaným již po staletí v přírodní medicíně. Nejenže jse skvělým bojovníkem proti bacilům, ale můžete ho směle užívat preventivně a posílit tak svou obranyschopnost a imunitní systém.
  • Mnoho lidí se také na vlastní kůži přesvědčilo, že zázvor si poradí i se střevní virózou a nenechá vás na holičkách ani v případě, že se přiotrávíte jídlem.
  • Konzumace zázvoru je také skvělou prevencí proti civilizačním onemocněním například stále se častě vyskytující rakovině tlustého střeva. Kladný účinek zázvoru v této oblasti potvrdila dlouhodobá studie amerických vědů, kteří zázvoru věnovali zaslouženou pozornost.
  • Podle jiné americké studie je zázvor také velmi významným pomocníkem při rakovině vaječníků.
  • Zázvor přinese úlevu i menstruujícím ženám, které trápí bolesti břicha. Mohou za to analetické schopnosti, které zázvor má.
  • Po zázvoru můžete sáhnout také v případě, kdy vás trápí bolest hlavy způsobená migrénou. Kažý, kdo migrénami trpí, ví, jak nesnesitilná bolest může být. Jestliže si za včasu vezmete zázvor, dost možná se velmi brzo uleví. Zázvor totiž umí dát „stopku“ prostaglandinům v krevním řečišti, které jsou spouštěčem migrény.

[/checklist]

[highlight]Tip: Víme jak si vypěstovat zázvor[/highlight]

Zázvor ochrání i vaše ledviny

Zázvor je díky svým dezinfekčním účinkům také významným ochráncem vašich ledvin a pravidenou konzumací dochází k mnohem nižšímu výskytu poškození ledvin. Jeho konzumaci by proto neměli zanedbávat lidé s cukrovkou, je může ochránit před diabetickou nefropatií.

Je tedy patrné, že zázvor má pozitivních účinků na lidský organismus více než dost, Přesto všechno existuje spousta lidí, kteří se mu vyhýbají jen z toho důvodu, že neví, jak zázvor konzumovat. Příprava zázvorového čaje je však velmi snadná a zvládne ji i člověk vařením nepolíbený.

Čerstvý zázvor stačí nastrouhat a lžičku strouhaného kořene zalít čtvrt litrem horké vody, nechat pět minut vylouhovat, zcedit a popíjet.

Jeden komentář

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *