Blogy

Mýty a fakta o bezpečnostních dveřích

[dropcap]V[/dropcap] roce 2013 řešila Policie ČR celkem 4 446 případů krádeží vloupáním do bytů a 6 671 vykradených rodinných domů. Zloději si nejčastěji vybírají objekty s nedostatečným zabezpečením, kvalitní vstupní dveře s potřebnou bezpečnostní třídou je však dokážou odradit. O bezpečnostních dveřích mezi lidmi přitom stále kolují různé pověry a mýty. Pojďme se nyní podívat, co je mýtus a co pravda.

dvere

Mýtus 1: Nepotřebujete bezpečnostní dveře, protože vám nemají co ukrást

Vždy máte co ztratit. I když si možná myslíte, že doma nepřechováváte nic cenného, už samotné vloupání vám přinese škody v rámci tisíců korun. A nezapomeňte, že zcizené starší věci s menší hodnotou budete muset nahradit novými, které bývají mnohem dražší.

Mýtus 2: S dveřmi není potřeba měnit i zárubeň

Ať už vás odrazuje vyšší cena nebo rámus a nepořádek s výměnou spojený, věřte, že se vám výměna zárubně vyplatí. Pro dodavatele většinou není problém nové dveře zavěsit do vaší staré zárubně, je s tím ale spojeno několik obtíží:

  • Nové kvalitní dveře jsou těžké a zatěžují staré panty, které jim nejsou přizpůsobené.
  • Do staré zárubně se musí navrtat velké množství nových zamykacích bodů.
  • Nové dveře nebudou v původní zárubni nikdy těsnit tak dobře jako v nově namontované, umožňující dvojí těsnění – v zárubni i v křídle.

[box type=“info“ ]

Myslete tak na to, že zavěšením nových dveří do původních zárubní si zvýšíte bezpečnost (i když ne dokonale), ale nedocílíte potřebných protihlukových a tepelně-izolačních vlastností.

[/box]

Mýtus 3: Bezpečnostní třída 1 je nejlepší

Podle míry zabezpečení se dveře dělí do 6 tříd. Platí pravidlo, čím vyšší třída, tím vyšší odolnost vůči zlodějům. Bezpečnostní třída 1 je tedy základ, který vás ochrání pouze před nezkušeným zlodějem, jenž se dveře snaží překonat za pomoci fyzické síly bez jakýchkoli nástrojů. U vstupních dveří pro byty a domy se nejčastěji používají bezpečnostní třídy 2 až 4.

Mýtus 4: Pro vstupní dveře je ideální bezpečnostní třída 4

Podle odborníků je ideální bezpečnostní třída 3. Vstupní dveře s bezpečnostní třídou 4, která je finančně náročnější, jsou vhodné především pro nemovitosti, v nichž majitel uchovává drahé umění, zbraně apod. Pro běžný byt nebo dům je tato třída zbytečná.

Mýtus 5: Kvalitní bezpečnostní dveře lze koupit za cenu nižší než 20 tisíc korun

Pokud chcete vaši domácnost vybavit kvalitními certifikovanými dveřmi s bezpečnostní třídou 3, pak se pod 20 tisíc korun nedostanete. V případě, že se rozhodnete pro dveře s cenou výrazně nižší, může dojít k tomu, že koupíte produkt nekvalitní, padělaný nebo od firmy, kterou v případě reklamace nebo potřebného servisu dříve či později nenajdete. Je potřeba si uvědomit, že v ceně dveří není obsažen pouze kvalitní výrobek s dlouhou životností, ale také servis a služby proškolených pracovníků.

Mýtus 6: U dveří stačí mít pouze jeden zámek

Pokud jsou vaše dveře vybaveny jen jedním zámkem, je to sice levnější varianta, ale nespočet zamykacích bodů je v tomto případě ovládán pouze jedním klíčem a centrální zámek je tak velmi zatěžován. Pro chvíle, kdy jste právě doma (a kdy je podle statistik vloupání do bytů zamykat nutností), je vhodný přídavný horní zámek, vybavený tzv. vrtulkou, umožňující zamknutí z interiérové strany bez použití klíče. Přičemž váš spolubydlící, vracející se domů později, může zámek zvenku bez problémů odemknout klíčem.

Mýtus 7: Čím více uzamykacích čepů po obvodu dveří, tím vyšší bezpečnostní třída

Stupeň bezpečnostní třídy je určen na základě toho, co musí dveře vydržet při snaze zloděje překonat všechny jejich bezpečnostní prvky. Aby mohly být dveře do dané bezpečnostní třídy zařazeny, musí splňovat určená kritéria a projít zkouškami odolnosti, mimo jiné právě proti pokusům o násilné vniknutí. Jakým způsobem a jakou konstrukcí dveří toto výrobce zabezpečí, pak dle platných norem není podstatné. Počet uzamykacích čepů tedy pro určení bezpečnostní třídy není rozhodující.

Mýtus 8: Uzamykací čepy do podlahy jsou nezbytné

Podobně jako u předchozího mýtu, ani tato informace není pravdivá. Čepy, které se zasouvají do podlahy, nejsou pro vaši bezpečnost nutné a často mohou dokonce způsobovat problémy s tím, jak se do pouzder v podlaze dostává prach a špína.

Mýtus 9: Bezpečnostní dveře jsou nepřekonatelné

Nic takového jako nepřekonatelné dveře neexistuje. Překonání bezpečnostních dveří přesto zloději zabere mnohem více času a bude na to potřebovat mnohem pokročilejší nástroje. S největší pravděpodobností ho proto tyto dveře na první pohled odradí.

Co by tedy měly bezpečnostní dveře splňovat bezpečnostní dveře?

Kvalitní bezpečnostní dveře by měly splňovat následující 4 požadavky:

  1. Měly by mít již zmíněnou ocelovou konstrukci s natavenou kvalitní dekorativní fólií.
  2. Po bočních a horní straně konstrukce by měly být dveře vybaveny bezpečnostními čepy, které dveře chrání před vysazením z pantů.
  3. Pozornost byste měli věnovat také bezpečnostnímu zámku a kování. Zámky vždy pořizujte dva – centrální zámek tak nebude tolik zatěžován a pro chvíle, kdy jste právě doma, můžete využít přídavný horní zámek. Ten je vybaven tzv. vrtulkou, umožňující zamknutí z interiérové strany bez použití klíče.
  4. S novými dveřmi byste vždy měli měnit také zárubeň. Jen tak zajistíte plnou funkčnost a bezpečnost všech komponentů a docílíte perfektních protihlukových a tepelně-izolačních vlastností.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.