Bydlení,  Byty,  Chaty,  Dekorace,  Design,  Domy,  Inspirace pro bydlení,  Kanceláře

Art Deco styl: vytvořte kontrast se současným uměním

Také nazývaný moderne style, architektonicky pochází ze 20. – 30. let 20. století. Vyvinul se jako hlavní styl západní Evropy a Spojených států. Jeho název byl odvozen od Expozice Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes, která se konala v Paříži v roce 1925. Zde byl tento styl poprvé vůbec představen.

Art Deco design představoval modernismus společně s individuálně vytvořenými luxusními předměty. I když se jednalo o hromadně vyráběné zboží, ve všech případech bylo záměrem vytvořit uhlazenou, netradiční eleganci a jakýsi symbol bohatství a sofistikovanosti.

Charakteristické rysy

Jedná se o jednoduché a čisté tvary, často s „efektivním“ vzhledem ornamentu. Ten se řídí geometrickou nebo stylizovanou formou. Je neobvykle rozmanitý a dáván do souvislosti s drahými materiály. Obsahem jsou látky jako plasty, zejména bakelit, vita-sklo a železobeton.

Jsou tu však také zakomponovány přírodní prvky v podobě kamenů a dalších nerostů – nefrit, stříbro, slonovina, obsidián, chrom a skalní krystal.

Styl je odrazem obdivu k modernosti strojů a jejich konstrukčním kvalitám. To jsou stěžejní body k výrobě předmětů, jenž oplývají relativní jednoduchostí, rovinatostí, symetrií a neměnným opakováním prvků. Mezi formativní vlivy patří také secese a kubismus.

Dekorativní nápady pocházely z indiánských, egyptských a raných klasických zdrojů z přírody. Typické motivy zahrnovaly nahé ženské postavy, zvířata, listy a sluneční paprsky – vše v konvenčních formách.

S jakými slavnými jmény je tento styl spojován?

Většina vynikajících tvůrců Art Deca navrhla položky vytvořené jednotlivě nebo v limitované edici. Patřili mezi ně návrháři nábytku a jiné slavné umělecké osobnosti: Jacques Ruhlmann, Maurice Dufrène, Eliel Saarinen, Jean Puiforcat, René Lalique, Erté, Raymond Templier, HG Murphy, Wiwen Nilsson a další.

Jejich tvorba se přímo dostala k širšímu publiku, což se projevilo i v různých centrech, např. v New Yorku – Rockefellerovo centrum, atp. Během třicátých let převzal tento styl South Beach v Miami na Floridě, produkující oblastí, známou jako historická čtvrť Art Deco.

Je kolébkou umění, která se snoubí s dekorací a šperky

Ačkoliv tento styl během druhé světové války na většině míst vyšel z módy – počínaje konce šedesátých let minulého století, došlo k následně obnovenému zájmu o design v tomto stylu. Do 21. století bylo Art Deco zdrojem inspirace v oblastech dekorativního umění a módy včetně šperkařství.

Jak ho zakomponovat do vašeho stylu bydlení?

Pro ty, kteří si přejí žít ve velkém stylu a nemohou zapomenout na geometrické vzory, může styl Art Deco vnést do prostoru 21. století veškerý půvab bouřlivých 20. let.

Art Deco (zkratka pro Arts Décoratifs) se vyznačuje bohatými barvami, výraznou geometrií a dekadentními detaily.

Přináší luxus a pořádek se symetrickými vzory v bujných tvarech. Pokud jste připraveni přidat do svého prostoru nějaké detaily Deco, věnujte se obkladům stěn a svítidel. Jedině tak se z vašeho domu stane styl, jenž pozvedne celý prostor.

Ať už začleníte Art Deco od podlahy ke stropu nebo jen přidáte do mixu jiných stylů třeba židle nebo odkládací stolek, vždy posune vaše bydlení o úroveň výše.

Zaměřte se na zjednodušené tvary

Váš obývací pokoj nemusí představovat zrovna galerii umění, ale taková hranatá francouzská křesla jsou synonymem vytříbeného vkusu a pohodlí. Provedení v hovězí kůži je pověstnou třešinkou na dortu. Art deco ovládá také potisk zvířat, vintage díla významných osobností a akcenty ve formě želvovinové slonoviny.

Neopomeňte ani na starožitný stůl, stojací lampy, lustry z křišťálových krystalů a lesklá zrcadla. Pomocí Art Deco stylu můžete vytvořit kontrast se současným uměním.