Bydlení,  Byty,  Chaty,  Dekorace,  Design,  Domy,  Inspirace pro bydlení,  Kanceláře

Přísnost anglického stylu tříští měkkost a zdobení

Jak moc přísný je anglický styl bydlení a jaká zahrnuje pravidla? Anglický neboli viktoriánský styl je do jisté míry vnímán jako konzervativní hnutí, které bylo tradičně považováno za příklad elegance a dobrého vkusu. To se koneckonců odráží také v případě interiérového vybavení.

Interiérový design v anglickém stylu

Anglický interiér je plný dřeva, což můžete spatřit zejména na masivních dveřích a velkých oknech. Interiéry se rovněž chlubí plno zajímavými textiliemi – útulnými koberci a luxusními záclonami.

V řadě případů nechybí ani široká dřevěná schodiště a krb. Ten je nedílnou součástí designu britských domácností. Dost často bývá vyroben z přírodního kamene nebo ho tvoří vyřezávané dřevěné panely. Ty mají své další využití v podobě těsných tapet s tradičními proužky nebo malým dekorem květin. Podlaha je pokryta parketami.

Barvy mohou být jasné i tlumené

Celou alfa omegou je mimo jiné také zakomponování barev – od teplých odstínů žluté, červené a zlaté až po chladnou modrou, zelenou a šedou. Právě díky nim působí místnosti útulně i atraktivně.

Moderní anglický styl v interiérovém designu se vyznačuje řadou romantických vzorů a květinových tisků. Také Britové jsou fanoušci tlumeného červeného odstínu. Najdeme jej zejména na kobercích. Bílé skříně jsou také celkem populární.

Textil: obohacení interiéru krajkami a vzory

Jak jsme se již zmiňovali, textil hraje v anglickém interiéru důležitou roli. Slouží jako dekorativní prvek v podobě závěsů, polštářů a nejrůznějších přikrývek. Prosazuje se rovněž na měkkých pohovkách čalouněnými plyšem nebo kůží. Provedení polštářů bývá z vlnité textilie a krajkové okenní závěsy vypadají naprosto harmonicky.

Vzor chintz s květinovým nebo tištěným vzorem puntíků a damaškem patří mezi nejoblíbenější materiály. Je zajímavé, že všechny materiály lze kombinovat v jedné místnosti a velké tisky se obvykle kombinují s malými.

Kritéria na nábytek

Klasický anglický styl je reprezentován viktoriánským nábytkem. Převládajícím materiálem je dřevo ve světlém nebo tmavém tónu. Stoly, komody a regály jsou obvykle vyrobeny z dubu, sekvoje nebo borovice.

Akcenty – např. úchytky na zásuvkách jsou z mosazi. Pohovky a židle jsou zpravidla nižší a potaženy měkkým gobelínem. Útulné polštáře zjemňují tvrdý vzhled dřevěných židlí a sedadel.

Nábytek do obývacího pokoje by měl být tedy vyroben z přírodního dřeva. Nutno zmínit ještě dub, ořech, mahagon, jasan a tis. Kromě toho je nábytek obzvláště elegantní – nohy židlí a stolů včetně propracované řezby.

Na čalounění se používá pouze přírodní tkanina. Mezi další dekoraci patří obrazy, porcelánové a stříbrné zboží, křišťálové lustry, svícny, látková stínítka, stolní lampy a taktéž miniaturní vázy se sušenými kyticemi.

Typickým znakem ložnic v anglickém stylu je velký počet polštářů a péřových přikrývek. Postel s nebesy je jemnou záležitostí, která je vkusná a do tohoto konceptu dokonale zapadá.

Výzdoba

Anglický koloniální styl v interiérovém designu představují masivní věšáky, vestavěné poličky na knihy a skříně na porcelán. To vše je potřeba rozmístit po celém domě. Na odiv se také vystavují krásné předměty související s dědictvím, např. čajové soupravy, slámové koše nebo fotografie v luxusních pozlacených rámečcích.

Osvětlení

Interiéry v anglickém stylu mají spíše měkké a rozptýlené osvětlení, než přítomnost jednoho hlavního zdroje světla ve formě lustru na stropě. I z toho důvodu byste se měli rozhodnout ve prospěch nástěnných, stolních a stojacích lamp. Interiér můžete doplnit svíčkami v elegantních třpytivě žlutých svícnech.

Interiér – inspirace

Dřevěné panely, kožené čalounění, zelené schéma, nábytek z tmavého dřeva jsou základem kanceláře, ale uplatní se i tu. Kromě masivního prostorného stolu, který podpoří důstojný styl bydlení, je obohacen knihovnou opodál. Kancelářský nábytek z přírodních panelů s lakovanou či voskovanou povrchovou úpravou je skvostný.