Dekorace,  Interiér

Barvy ruměnce a zemité podtóny v interiérech bodují

Je až k nevíře, že barvy interiéru na jaře určují profesionálové již v zimním období. Chcete vědět, které barvy jsou pro letošní jaro „in“? Zavládne ruměná červená barva, která je neskutečně vzrušující.

A je to barva, která se v této době dá považovat za naprosto neutrální odstín. V dost případech nahrazuje právě bílou. Jedná se o neotřelý odstín, velice příjemný na oko. Ani křídově bílá však neztrácí své tempo. Je také současným trendem. Bílá s teplejšími podtóny v matném provedení je top.

Jak je to s dalšími barvami?

Rozhodně byste měli začlenit i hnědou a zelenou nebo jejich variace.

 • Hnědá – bohaté podtóny hnědé plní v interiéru ústřední roli
 • Zelená – jemná zelená barva přináší do obytného prostoru eleganci, působí hezky i v kombinaci s tmavšími barvami. I když některé kombinace barev přináší do interiéru jakousi hloubku, jsou vizuální zajímavostí. Cítíte se tu pak úplně jinak, takříkajíc výjimečnější.
 • Když se totiž snoubí nejrůznější odstíny, jako třeba olivově zelená, burgundská či hnědozelená – v závěru působí kompaktním dojmem a vůbec nejsou žádným módním výstřelkem.
 • Nicméně existují i názory, které se shodují na tom, že i stejná barva v celé místnosti včetně lišt a stropů, vytváří jedinečný prostor. V praxi se tomu nazývá monochromatický přístup.

Rok 2021 se tak odehrává v řadě změn i co se týče vnímání barev

Nelze si nepovšimnout, že temnější odstíny v sobě snoubí hlubší cítění. Kontrast s bílou je úžasný společně s teplejšími neutrálními barvami. Barva totiž hraje při vytváření pozitivních pocitů významnou roli. A v tomto roce se daří především teplým, poutavým a zemitým tónům. Přirozené odstíny jsou v domovech chápány jako komfortní zóny dodávající energii.

Barvy jako hnědá a oranžová evokují myšlenku na velbloudy, ale když se k nim navíc přidá ještě olivově zelená, je to skvost.

Co k těmto barvám přidat jako jarní inspiraci?

Nejlepší způsob, jak dodat svému domovu nový jas, je také provzdušnění pomocí jarního úklidu. Stačí pak už jen několik drobných detailů. Nemusíte kvůli tomu provádět řadu obrovských změn ve formě rekonstrukcí na domě ani časově náročné kutilské projekty.

Nápadů, jak ozdobit byt je neskutečně mnoho. Inspirujte se statkem, tam je hodně veselého a současně ne žádné experimenty. Pokud přece jen máte raději modernu, určitě sáhněte po stylu „ultra glam“. Snadno tak doplníte současný interiér o doplňky, které jsou osvěžující a živé.

Největšími trendy domácí dekorace v letošním roce jsou odstíny živé zeleně s červenou (opět ruměnec). Využijte naše kreativní nápady jako základ a poté včas začněte s velikonoční výzdobou. Některé dekory se navíc dají uplatnit celoročně.

Zde tipy:

 • Dejte barevné tulipány do vázy ve vintage stylu v podobě mléčného skla
 • Pořiďte si do své ložnice nové polštáře, přikrývky a vázy v jarním odstínu
 • Vytvořte si v koupelně botanický koutek. Umístěte si sem balíčky semínek a knihy o květinách
 • Stejně jako zrcadla dává iluzi většího prostoru i čirý nábytek – v kuchyni toho můžete využít světlými židlemi a jasnými akrylovými barvami
 • Rozjasněte krb svého domova několika vrstvami krémové nebo bílé barvy. Stejné ošetření věnujte zastaralému dřevěnému obložení, abyste získali čistší kontury
 • Dekor inspirovaný boho stylem spoléhá na barvy, vzory a zábavné textury – vše vhodné pro jarní sezónu. Přemýšlejte od základu o vícebarevném koberci s akcenty na židlích
 • Rozjasněte prostory obydlí odvážnými žlutými svítidly a přidejte dekorativní akcenty v podobném citronovém odstínu
 • Vydejte se do obchodu se starožitnostmi nebo do podkroví. Zcela jistě tu najdete poklady, které si tu ukrývala vaše babička, např. sklenice se stopkami v barvě cukrovinek, které můžete vystavit. Uspořádejte je podle barvy, výšky nebo jakýmkoli jiným způsobem, který poteší