Bydlení,  Dekorace,  Design

Jak zvládnout design bez interiérového poradce?

Nemusíte si domů nutně zvát interiérového designéra, můžete si užívat jednoduše i myšlenku, že si byt doladíte sami. Interiérový design je více o umění, než věda. Neexistují žádná tvrdá pravidla, jak zařídit pokoj. Pokud však hledáte průvodce, jak na to, poradíme vám!

Jakou náladu chcete evokovat?

Hlavní roli k doladění atmosféry mají barvy. Nechte se vést barvami, texturami, nábytkem i dekory. Světlá a vzdušná zenová oáza může naznačovat minimální nábytek a přírodní materiály. Energizující a neformální rodinný prostor obsahuje zase výrazné barvy a vzory. Zaměřte se na náladu spíše, než na konkrétní styl. Trend vám pomůže vytvořit eklektický prostor, jenž vám vyhovuje.

Nechte se inspirovat

Inspirujte se oblíbenými kanály sociálních sítí, časopisy o interiérovém designu, knihami a weby. Přemýšlejte o místech, kam se rádi uchylujete a analyzujte, proč tomu tak je. Pokud žijete sami, je to šance, jak se trochu lépe poznat. Pokud žijete s jinými lidmi, je to příležitost ke spolupráci na sdíleném prostoru, který ctí každého v domácnosti.

Spíše než usilovat o nějakou ambiciózní vizi toho, jak by váš život měl vypadat, navrhněte svůj prostor tak, jak žijete nyní. Máte-li nezbedné děti nebo domácí mazlíčky, vybírejte potahové látky a povrchy, které to snesou.

Pokud žijete sami a nezvete k sobě domů spoustu kamarádů, není potřeba zabírat prostor s jídelním stolem pro šest. Když pracujete z domova, přesuňte provizorní kancelář v rohu obývacího pokoje do jiného pokoje. Než si něco koupíte, vymyslete si realistický rozpočet, který vám pomůže upřednostnit výdaje.

Jak předělat pokoj?

Začněte tím, že odstraníte vše, co nepoužíváte. Úspěšný interiérový design začíná přijetím toho podstatného a budováním odtud. Než si koupíte jeden kus nábytku, změřte si prostor. Dvakrát měř, jednou řež. Jinak byste mohli zjistit, že vámi objednaná pohovka je příliš velká na to, aby prošla vašimi předními dveřmi. Může být také naopak malá na prostor obývacího pokoje.

Rozhodněte se pro paletu barev

Ať už chcete neutrální barvy nebo se zaměřit na poutavou paletu barev, včasně se rozhodněte pro soudržnost vzhledu. Neutrální místnosti lze prosvětlit doplňky, které lze snadno vyměnit.

Chcete, aby byl váš pokoj ódou na zelenou, růžovou nebo modrou? Vyberte si tři doplňující se odstíny, aby byly zajímavé. Jestliže máte rádi vzhled celé bílé místnosti, držte se odstínů bílé – umožní vám to snadno kombinovat styly nábytku.

Jak navrhnout pokoj?

Když začínáte s prázdnou místností, opravte podlahy, vymalujte stěny, přidejte dlaždice nebo tapety nebo nainstalujte skříň, než přinesete nábytek a doplňky.

Při navrhování obývacího pokoje se zaměřte na dominantní kus, což je obvykle pohovka. Uskutečníte-li své největší a nejdražší nákupy jako první, pomůže vám to v tom, že nebudete šetřit na kvalitě u vysoce používaných položek.

Současně to umožňuje udržet realistický přehled o vašem rozpočtu a také představě, kolik místa máte pro další nábytek.

Pokud jste do jídelny zvolili rustikální dřevěný farmářský stůl, přidejte kontrast se současnými kovovými židlemi.

Doplňte moderní čalouněné čelo postele vintage osvětlením nebo nočními stolky. Jsou to cenné tipy. Až potom si vyberte koberce, závěsy a textilie – ložní prádlo, přehozy a dekorativní polštáře. To vše dodá barvu, vzor, texturu a zajímavost.

Osvětlení

Jedním z klíčů k úspěšnému designu místnosti je věnovat pozornost osvětlení. Maximalizujte přirozené světlo pro den. Přidejte spoustu vrstvených možností na večer – od funkčního pracovního osvětlení přes teplé ambientní stolní lampy nebo svícny až po sochařská závěsná svítidla.

Nezapomeňte osvětlit všechny čtyři rohy místnosti, abyste se vyhnuli vytváření stínů a podpořili pocit pohody po setmění.