Dekorace,  Inspirace pro bydlení,  Pěstování rostlin

Brambořík perský

[dropcap]B[/dropcap]ramboříky jsou typickými sezónními květinami. V květinářství jsou k dostání ve třech velikostech od mini přes midi až po maxi. Z jejich nabídky si vybere každý. Pošmourné zimní dny nám pomohou rozsvítit hlavně krásné červené a růžové varianty, jejichž celkový dojem podtrhne ještě volba vhodně barevně sladěného obalu na květináč. Máte-li k dispozici dostatek místa, můžete si s celkovou kompozicí doslova vyhrát. Kupte více exemplářů téže barvy v různých velikostech, použijte sladěné obaly, a vytvořte z nich okouzlující zátiší.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Brambořík – oblíbená pokojovka

Brambořík perský (Cyclamen persicum) je velice oblíbenou pokojovou rostlinou. Původ jeho jména je ukryt pod zemí. Název brambořík se vztahuje k silně hnědým hlízám, které se v průběhu let postupně zvětšují. Podle velikosti hlízy pak z jedné rostliny může vykvést až 30 květů. Jejich zbarvení má pestrou škálu od bílé přes růžovou, lososovou k červené až po purpurovou. Některé bramboříky mají zvlněné okraje a jiné pěkně voní. U některých květů můžeme pozorovat i dvoubarevné vybarvení.  Některé odrůdy upoutají dokonce i výraznou kresbou na listech.

Co bramboříkům prospívá a co ne

Bramboříky jsou spíše chladnomilné rostliny. Libují si na chladných polostinných místech s teplotou v rozmezí 13 až 18°C. Žloutnoucí a opadávající listy jsou identifikátorem toho, že rostlinu pěstujeme na příliš teplém místě.  Bramboříky zaléváme zespodu, nikdy ne přímo na hlízu. Pokud je 2 hodiny po zálivce v misce ještě voda, vylijeme ji. Nesnášejí zálivku tvrdou vodou a trvalé přemokření, mají rády pouze vlhký substrát. V průběhu jejich zimní sezóny jedenkrát za 2 týdny rostlinu přihnojujeme tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny. [highlight]V březnu a později hnojení již není vhodné.[/highlight]

Co se zvadlými květy

Zvadlé květy z rostlin pravidelně odstraňujeme, a to tak, že je vykroutíme i se stopkou.  Stejně pak odstraňujeme i zvadlé žloutnoucí listy. Zbytky stonků by totiž mohly následně způsobit hnilobu hlízy.

[box type=“note“ ]
Náš tip:

Bramboříky neupoutají pozornost jen jako pokojové rostliny, můžeme z nich připravovat také nejrůznější okouzlující aranžmá anebo si je nařezat do vázy a například společně s kousky kůry je naaranžovat do průhledných skleněných nádob.
[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.