Jak ušetřit

Ceny energií rostou. Budoucnost představují alternativní zdroje

Životní úroveň průběžně stoupá a za průměrný plat si můžeme dovolit mnohem více věcí než před lety. Tomuto trendu bohužel neodpovídá rostoucí cena energií – ty průběžně zdražují, a proto je aktuální diskuze na téma alternativních zdrojů tepla. Co byste o nich měli vědět vy?

Člověk se bez tepla neobejde, vždyť odjakživa symbolizuje jakýsi komfort. Vzhledem ke zdražování však stále více lidé využívá alternativní zdroje – připravili jsme pro vás ucelený přehled těch nejběžnějších.

shutterstock_211310194

Sluneční energie

Slunce je takřka nevyčerpatelným zdrojem energie, kterou lze zachytávat pomocí slunečních kolektorů. Solární panely vídáme na střechách domů stále častěji. Jsou nedílnou součástí pasivních domů.

Větrná energie

Pro naše klimatické podmínky nejsou větrné elektrárny vhodné, nicméně v některých částech světa představují významný zdroj energie.

Vodní energie

Podobně jako větrná energie, není energie vody čistě pro běžné domácnosti využitelná, a to s ohledem na vysoké vstupní náklady. Malé vodní elektrárny však provozují některé obce a energii dodávají do rozvodových sítí.

Biomasa

Biomasa je bohatým zdrojem energie a obyvatelé rodinných domů mohou ke spalování využívat zbytky z hospodářské nebo lesní činnosti. Využívají přitom kotle na spalování dřeva, bioplynu, bionafty nebo komunálních odpadů. V místech se snadným přístupem k biomase se o tomto alternativním zdroji vyplatí uvažovat.

Tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla jsou zařízení, která pracují na podobném principu jako chladnička, ale s výrazně větším účinkem. Tepelné čerpadlo vyrábí energii ze vzduchu, vody nebo půdy. Díky kvalitnímu zařízení ušetříte až 75 % výdajů za teplo – zaplatíte cca 1kWh za 4kWh dodaného tepla. A to se vážně vyplatí!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.