Bydlení,  Dekorace,  Design,  Domy,  Inspirace pro bydlení

Dnes jsou v kurzu otevřené místnosti s nekonvenčním řešením

Je na čase dát sbohem těžkým obývacím stěnám a dalším prvkům, které zabírají spoustu místa a současně se na nich udržuje hodně prachu. Uvítejte ve vašem domě více lehkosti, otevřenosti a minimalismu.

Tendence zjevně směřuje k otevřeným místnostem a nekonvenčním řešením. Místnosti splývají a ovlivňují charakter zařízení.

V současné době se rychle mění požadavky na život

Poptávka po stále více luxusnějších jednopokojových bytech s velkou rozměrovou plochou stoupá a jakési osvobození konvencí si zároveň nachází cestu i do nitra. Oba faktory posilují trend k prostorným jednopokojovým bytům, které působí jako podkroví.

Sloučení prostoru v moderních bytech

Je to zejména kuchyně a obývací pokoj, k jejichž úpravám nejčastěji dochází. Koupelna je z velké většiny oddělená. U ostatních místnosti je vytvořena struktura otevřenosti. V případě rozčleněných starých budov, kde je stále hodně stěn, se prostor špatně větrá.

Oproti tomu zimní zahrady a přestavěné podkroví s velkorysými předními okny, propouští světlo. Ideálně jsou bez okenních parapetů, což vizuálně rozšiřuje prostor a výhled ven.

Ústřední roli hraje multifunkční nábytek

Jelikož se pokoje stále více prolínají, je multifunkční nábytek stále více žádoucí. Definuje nebo odděluje obytné prostory. Mimo vestavěných skříní je v trendu převážně taktéž solitérní nábytek.

Konzistentní kolekce a nástěnné jednotky v obývacím pokoji, příliš zatěžují pocit svobody a vhodnější je dobře kombinovaný vzhled.

Umění tohoto druhu nábytku s jeho klasickými vlastnostmi spočívá ve správné rovnováze designu, kde je upřednostňována nezávislost a přitažlivost. Pryč s fádností a nudou!

O jaký nábytek konkrétně jde?

  • stoly, které se využívají pro vytvoření jídelního koutu nebo pracovního prostoru
  • volně stojící pohovky
  • skříně, které slouží jako úložný prostor a stěny
  • oddělovače místností s oboustrannou funkcí (např. forma otočné obrazovky, kterou lze použít z obou stran)
  • mobilní nábytek do interiéru i exteriéru

Individuální řešení nábytku s sebou přináší následující charakteristiku:

  • Škálovatelné (přizpůsobitelné různým rozměrům místnosti)
  • Proměnné (technologie, kterou lze vytáhnout, vysunout, atd.)
  • Flexibilní použití

Život „nahoře“ se stává stylovějším

Podkrovní postel se vrací. I když takové nábytkové systémy ztratily pověst dětského pokoje – místo toho se klade velký důraz na moderní estetiku v městském stylu. Nyní se však také používají ve všech menších bytových jednotkách, jako jsou mikro byty, ale i ve velkých prostorných loftech.

Kvalita místo kvantity

Existuje vývoj, který zvyšuje poptávku po multifunkčním nábytku. První vlna trendu je o rychlosti uklízení a menší náročnosti na údržbu, druhá o oblíbenosti celkového designu a automatičnosti.

Zdržet se konzumace a omezovat se na podstatné věci je dnes velmi populární. U nábytku tak rozhodně platí rčení, že méně, znamená více.

Stále více hledáme blízkost přírody

Již není postaven žádný nový byt bez balkonu a byty se vstupem na zahradu nebo terasu jsou v centrech měst velmi ceněny. Tyto body kontaktu s přírodou se nyní dostávají do popředí bydlení a z terasy se stává druhý obývací pokoj.

„Indoor – Outdoor“ je současný trend interiérového designu

Jelikož je dnešní venkovní nábytek odolný vůči povětrnostním vlivům, i když vypadá jako by se sem přemístil z obývacího pokoje – je zde také použit. Umožňují to jemné materiály a špičkové textilie.

Dřevo a bambus jsou na vrcholu, ale experimentuje se také s recyklovanými materiály a jako alternativa kůže se propaguje papír vyztužený plasty. Proutí z ratanu, vrby nebo bambus v domě, přidává dojem zimní zahrady. Jako příslušenství se rostliny nenacházejí pouze v květináčích, ale také na tapetách a zelenou barvu najdete ve všech odstínech.