Jak ušetřit,  Tipy & praktické informace

Jak připravit domácí prací prášek

Bez pracího prášku se běžná domácnost jen těžko obejde. Proč si však kupovat drahý prášek plný chemikálií, když si ho můžete za pár korun připravit i doma?

Prací prášky nejen že zatěžují naši peněženku, ale také značně zatěžují životní prostředí, i naši pračku. Co vlastně tyto prací prášky obsahují? Základem je saponát, to je to, co myje. Jestli si myslíte, že tam najdete mýdlo, jste pěkně na omylu. Do pracích prášků se obvykle dávají umělé saponáty, které jsou většinou vyrobené z ropy nebo z dehtu. Ano, eko bio prášky obsahují jen přírodní složky, zato jejich cena se může vyšplhat pěkně vysoko, takže běžní lidé si je mohou jen těžko dovolit. Přitom si můžete prací prášek jednoduše a levně připravit sami. Stačí k tomu pouze dvě složky – soda a mýdlo. Sodu můžete použít jedlou, práškovou či krystalickou, všechny jsou v podstatě stejné, liší se jen svou formou. Kilové balení takzvané prací sody seženete i za 20kč. Mýdlo budete potřebovat tuhé jádrové, ideální je marseilleské, olivové nebo jelen, ale lze použít i nějaké obyčejné ze supermarketu. Levné mýdlo vás vyjde jen na 10kč, kvalitnější bude samozřejmě dražší. Mýdlo si také můžete vyrobit sami.

Potřebujeme:

  • 1kg sody
  • 200g mýdla

Postup

Mýdlo nastrouháme na jemném struhadle. Tohle je asi ta nejhorší část, protože je mýdlo tuhé, takže to dá docela zabrat. Výhodou je, že struhadlo pak snadno umyjete. 🙂 Připravíme si nějakou uzavíratelnou nádobu, dáme do ní sodu a mýdlo, pořádně promícháme a máme hotovo. Dávkujeme 1 až 2 polévkové lžíce na 1 praní. Toto množství vystačí tak na 50 vyprání, takže jedno vyprání vás vyjde asi na 0,6kč.

Aviváž

Pro ještě lepší výsledek je dobré použít aviváž, zapomeňte však na ten kupovaný, vystačí vám obyčejný ocet. Ten odstraní zbytky sody, nemusíte se však bát, že by šlo prádlo cítit octem. Pro lepší vůni můžete do 1 litru octa přidat asi 10 kapek esenciální vůně dle vašeho výběru.

x_mg_8048x_mg_8052

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *