Bydlení,  Finance,  Jak ušetřit

Finanční rezerva pomůže zaplatit nájem i pořídit novou lednici

Okolo financí se točí prakticky každý den. Jde se do práce, kde člověk pracuje, aby si vydělal na svou měsíční mzdu. Z ní platí nájem, poplatky, půjčky a náklady spojené s jídlem a dalšími potřebami. A to, co každý měsíc zůstane, můžete šetřit třeba na dovolenou, novou televizi, lepší verzi mobilu a podobně. Co však dělat, kdy vaší domácnost postihne nenadálý výdaj?

Finanční rezerva

Mít finanční rezervu je výhodné právě ve chvíli, kdy vše nejede až tak úplně podle vašeho plánu. Pokazí se vám pračka, lednička, myčka, trouba, přijde vysoký nedoplatek za elektřinu nebo plyn či se stane to nejhorší a vy přijdete o práci nebo se vám životní úroveň významně sníží. Nebudete schopni platit vše tak, jak jste dosud byli zvyklí. A úřady, banky a ostatní se neptají. V takovém případě pomůže finanční rezerva. Jak si jí vytvořit?

Minimálně trojnásobek

Finanční rezerva by měla být minimálně ve výši trojnásobku měsíčních příjmů. Ideální je, aby to byl šestinásobek, pro případ dlouhodobějších problémů. Jestliže vyděláváte dvacet tisíc, vaše minimální finanční rezerva by měla být šedesát tisíc korun. Je-li vaše domácnost zatížená pravidelnými splátkami, hypotékami a dalšími výdaji, pak se doporučuje ještě víc. Finanční rezerva musí být velmi rychle dostupná.

Často potřebujete zaplatit novou lednici ihned nebo vybrat určitý obnos na nájemné či další splátky. Takový termínovaný vklad nebo penzijní spoření není to pravé ořechové. Zároveň se nedoporučuje mít tyto finance na svém běžném účtu. Jednat se vůbec nezhodnocují a vy je můžete postupem času utratit. Ideální je proto druhý účet v bance nebo spořící konto. Peníze budou kdykoliv připraveny, můžete s nimi nakládat podle potřeby a budou navíc mimo, na druhém účtu.

Začněte ihned

Nemáte-li ještě finanční rezervu, začnete s jejím budováním. Je jasné, že to nebude ze dne na den, ale když budete každý měsíc posílat na zvláštní účet určitou částku, třeba pětistovku nebo tisícovku, podle vašich možností, pak si jí vytvoříte dřív, než jí budete potřebovat. Budete tak připraveni na nečekané výdaje a situace.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *