Domů / Finance / Kde v domácnosti můžeme ušetřit

Kde v domácnosti můžeme ušetřit

Máte pocit, že doma šetříte, přesto pořád doplácíte? Stále vám přicházejí účty a vy nevíte, kde na to vzít? Zkuste se podívat do své domácnosti. Až čtyři pětiny českých domácností zbytečné plýtvají energiemi, což znamená, že ročně vydají o několik tisíc víc, než by museli.

A přitom stačí opravdu málo, trochu víc se na chod domácnosti zaměřit.

Šetrná domácnost

Máte pocit, že už ve vaší domácnosti nejde víc ušetřit? Chováte se přeci úsporně, zhasínáte ihned světlo, zbytečně nesvítíte, když to není potřeba, máte všude úsporné žárovky, vodou zbytečně neplýtváte. Přesto se mohou v domácnosti ještě objevovat situace, ve kterých plýtváte a ani si to nemusíte uvědomovat. Kde v domácnosti můžeme šetřit?

Pozor na pohotovostní režim

Stand-by režim má snad každá elektronika, jde o takzvaný pohotovostní režim a mnozí lidé jej berou jako bezproblémový. To přeci nemůže nijak škodit. Opak je pravdou, i když je televize, počítač nebo set-top box v pohotovostním režimu, stejně dál spotřebovává elektřinu. Spotřeba v stand-by režimu je asi jedna kilowatthodina za den. Možná to nic není, ale když se to sečte za jeden rok, už to udělá slušnou sumu. Zhruba to může být až 1500 korun.

Pozor na nabíječky

Máte neustále nabíječku v zásuvce? Připravenou k napojení? Je jedno, jestli jde o nabíječku k notebooku nebo mobilnímu telefonu. Pokud je budete mít stále v zásuvce, mohou spotřebovávat až desetkrát víc energie, než kolik je nutno pro samotné nabíjení přístroje. A to bude na ročním vyúčtování znát.

Neodmrazování lednice

Lednice může být velkým finančním zásahem do rozpočtu, zvláště pak, když se o ni nestaráte nebo když máte starší kousek. Nejnovější modely dnes již mají energetickou spotřebu A+++, která šetří až 70% energie. Dalším důležitým krokem je pravidelná údržba lednice. Námraza vyšší než tři milimetry totiž zvyšuje náklady na elektřinu a to až o 75%. Odmrazujte pravidelně lednici a mrazák, vyplatí se vám to.

O Petr Pokorny

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.Povinná pole jsou označena *

*