jak investovat
Finance

Jak investovat do zlata?  

[dropcap]Z[/dropcap]lato od nepaměti patří mezi nejoblíbenější a zároveň nejcennější komodity. Vždy bylo synonymem pro uchovatele hodnoty a to samé platí i dnes. Investovat do zlata může každý, nejen hrstka těch majetnějších. Trh je v současné době velmi otevřený a mohou se ho účastnit i drobní investoři. Důvodem, proč byste o investici do zlata měli uvažovat i vy, je prudký pokles jeho ceny. Z 1 900 USD za unci (měrná jednotka zlata) došlo k poklesu na 1 300 USD za unci.

Navzdory výraznému pádu ceny zlata však zájem o investici nestoupl tak, jak se původně očekávalo. Proč tomu tak je? Faktorů, které mají na aktuální situaci na trhu se zlatem vliv, je celá řada. „Viník“ není jednoznačný, nicméně podstatnou roli sehrál růst akciového trhu. Ten, podobně jako další rizikové investice, odlákal pozornost veřejnosti jiným směrem. A zatímco objem rizikových investic roste, hodnota zlata již několik let klesá. Mezi nejvýznamnější investory momentálně patří velké čínské a indické společnosti.

jak investovat

Vyplatí se nyní investice do zlata?

Jak jsme již zmínili výše, cenu zlata ovlivňují především státy jako Čína a Indie, které patří k největším spotřebitelům. Ekonomika těchto zemí se výrazně zpomalila a poptávka po drahých kovech klesla. Dalším důvodem je také omezení přílivu likvidních komodit na americký trh (na základě nařízení americké centrální banky). Vysoký likvidita je strašákem investorů, kteří se v jejím důsledku obávají inflace a nakupují stabilnější komodity. Letos se růst akciových trhů téměř zastavil, ale tento stav může významně ovlivnit případný vojenský konflikt (např. na Ukrajině). Experti očekávají, že cena zlata v budoucnu velmi rychle poroste. Investoři však přesto spoléhají především na akciový trh, který se aktuálně pohybuje kolem maxima.

[box type=“info“ ]

Cenu ovlivní největší spotřebitelé

Otázník visí také nad dalším ekonomickým růstem Číny a Indie. V blízké budoucnosti se situace zřejmě nezmění a na utlumení poptávky po zlatu má vliv také výše importních cel a tax. Odpověď na otázku, zda se momentálně vyplatí investovat do zlata, tedy zní – spíše ne, pokud bude politická a ekonomická situace taková, jako doposud. Bedlivě sledujte vývoj a investujte těsně před koncem krize.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.