Bydlení,  Inspirace pro bydlení

Harmonické bydlení ve stylu zen buddhismu

Dnešní doba je poměrně hektická a velmi rychlá. Naštěstí existuje způsob, jak každodennímu stresu uniknout – a kde jinde, než doma. Pokud máte kladný vztah k východním kulturám, načerpejte inspiraci v zenovém budhismu. Bydlení ve stylu zen je populární především v západní Evropě a USA, ale spoustu příznivců nachází i mezi našinci. V čem spočívá jeho kouzlo?

Zenová tradice pochází z Číny a vychází z buddhistického učení. Cílem je nastolit harmonické prostředí, které přirozeně nabádá k meditaci. Ta spočívá v oproštění se od všech myšlenek a nastolení životní rovnováhy. Prostředí, ve kterém se pohybujeme, by mělo tomu způsobu života odpovídat.

shutterstock_260275418

Absolutní propojení prostoru

Alfou a omegou bydlení v zenovém stylu je snaha o propojení interiéru a exteriéru. Velký důraz je kladen na přítomnost přírodních materiálů jako je dřevo, kámen, korek a bambus. Tyto materiály dokáží nenásilně propojit vnitřní a venkovní část bydlení a vytvořit příjemnou atmosféru. Za zmínku stojí také velká okna, ideálně s výhledem na přírodu nebo alespoň zahradu.

Síla přírodních barev

Neméně důležité jsou barvy, respektive volba těch správných uklidňující tónů. Naštěstí se můžete (a měli byste) řídit starou zenovou tradicí, dle které jsou nejlepší přírodní barvy. Zda zvolíte mořskou modř, květinovou zeleň nebo pískové až zlatavé odstíny, je ovšem otázkou vašeho vkusu. Pro všechny přírodní barvy je typické to, že podporují kreativitu, usnadňují meditaci a dobře se v jejich obklopení relaxuje. Do ložnice volte spíše pastelové odstíny, které jsou jemnější.

Méně znamená více

Na závěr doporučení, které si vezměte k srdci. V interiéru ve stylu zen buddhismu mají co dělat jen věci, které skutečně potřebujete. Přestaňte se obklopovat zbytečnostmi a váš život bude rázem jednodušší. Preferujte kvalitní zařízení na úkor kvantity. Praktická výhoda tkví i v tom, že v menším bytě bude najednou mnohem více místa.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.