Jak funguje tepelné čerpadlo

0
66
tepelne cerpadlo

[dropcap]E[/dropcap]nergie ze slunce, uložena ve vzduchu, vodě nebo v zemi, se přivede na výparník, kde své skupenské teplo předá chladícímu okruhu a tím se chladivo vypaří do plynného stavu. V dalším taktu se pak chladiva v kompresoru znásobí a tím naroste i jeho teplota. Chladivo se v oběhu dostává na další výměník – kondenzátor, zde předá své teplo do topné vody a tím zkapalní. Posledním článkem v jednom cyklu je průchod expanzní tryskou a cyklus se opakuje. Obvykle nejvíce energeticky náročným prvkem celého systému je kompresor, který pro svou funkčnost spotřebovává největší podíl elektrické energie potřebné na provoz tepelného čerpadla.

tepelne cerpadlo

Lednička naruby

Pro představu je to velice složité, ale zkusíme to trošku zjednodušit. Představte si ledničku, kterou máme všichni doma.

V lednici je zima a za lednicí je teplo. Čerpadlo je taková lednice, zapojená naopak. U tepelného čerpadla je jedna jednotka v domě a druhá jednotka venku. V zimě se venkovní jednotka chladí pomocí kompresoru a okolní vzduch jednotku ohřívá i když je studený. Toto teplo se předává do vnitřní jednotky. Při příliš nízkých venkovních teplotách ztrácí klasické tepelné čerpadlo vzduch-voda svoji účinnost. Dnes jsou již vyvinuty nové technologie tepelného čerpadla voda-vzduch s AVI technologií, která posouvají hranici vysoké účinnosti až na venkovní teplotu -25°C, což by v našich klimatických podmínkách mělo být dostatečné. Při poklesu teplot pod tuto hranici opět klesá efektivita tepelného čerpadla.

Další možností je instalace tepelného čerpadla voda-voda, kde se využívá pro ohřev venkovní jednotky vodu ve studni, kde je teplota téměř stejná i v největších mrazech. Princip fungování tepelného čerpadla je stejný.

Tepelné čerpadlo země-voda pracuje stejně jako výše uvedené typy, ale venkovní jednotka neboli registr je uložena v zemi. Je zapotřebí poměrně velký pozemek, kde se tento registr zabuduje.

Poměr mezi elektrickou energií a topnou energií se nazývá topný faktor tepelného čerpadla. Hodnota topného faktoru se pohybuje od 2,7 – 5, podle toho v jakých podmínkách tepelné čerpadlo pracuje. Čím nižší je výstupní teplota tím vyšší je topný faktor.

Proč zvolit tepelné čerpadlo

Jedním z hlavních důvodů proč v dnešní době využívat tepelného čerpadla jsou samozřejmě peníze. Jeho koupí a provozem, ušetříte za vytápění Vašeho obydlí nemalou částku.

Ceny energií v posledních letech vzlétly raketovou rychlostí, ale naše platy bohužel ne. Každá rodina se tedy snaží najít řešení jak ušetřit a přitom co nejefektivněji využít moderní technologie.

Tepelné čerpadlo je skvělou příležitostí, jak toho dosáhnout. Finanční prostředky, které vynaložíte za pořízení tepelného čerpadla se vám při současných cenách energií vrátí opravdu rychle zpět.

V čem je tepelné čerpadlo tak výhodné

Tepelné čerpadlo je jediná technologie, která poskytuje komfort plynového vytápění. V létě se nemusíte starat a shánět zásoby paliva na zimu, nebo v zimě vynášet popel.

Tepelné čerpadlo vám umožní jednoduše a levně využívat i další technologie ve vašem domě. K tepelným čerpadlům lze snadno doplnit například řízené větrání, která bude stát výrazně méně než běžné samostatně větrací systémy.

Pokud máte čerpadlo s vrty, můžete snadno pro svůj dům získat klimatizaci, která pracuje celoročně v podstatě bez provozních nákladů. Používáním tepelného čerpadla výrazně přispíváte ke snižování emisí skleníkových plynů a dalších škodlivin. Proto jsou tepelná čerpadla výrazně podporována Státním fondem životního prostředí v dotačním programu Zelená úsporám. Můžete tedy na jeho pořízení získat nemalou dotaci z tohoto programu.

[box type=“info“ ]

Jak si vybrat správné tepelné čerpadlo

Typ tepelného čerpadla by měl být vybírán s ohledem na konkrétní podmínky lokality. Například v chladných horských oblastech není efektivní využívat tepelné čerpadlo vzduch-voda, ale raději investovat do systému s hlubinným vrtem nebo plošným korektorem. Pokud, ale máme malou zahradu, kde by bylo problematické umístit hlubinný vrt a bydlíte v oblasti s mírnějším klimatem, je čerpadlo vzduch-voda Vaší správnou volbou.

[/box]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno