hypotéka
Komerční články

Jak je to se státní podporou u hypoték?

Možností, jak ušetřit za hypoteční úvěr není mnoho, ale přeci jen jsou. Jak zaplatit za hypotéku méně? Podívejme se spolu na to, jak rodinné bydlení podporuje český stát. Nebo spíš podporoval? V současné době totiž není státní podpora hypotečních úvěrů dostupná, její vyplácení bylo pozastaveno.

Podmínkou pro získání státní podpory k hypotečnímu úvěru je čerpat hypotéku s průměrnou roční úrokovou sazbou vyšší než 5 %. V současné době, kdy situace na trhu s hypotečními úvěry přeje klientům hypotečních bank, je tedy výše státní podpory 0 %.

shutterstock_172122569

Pro koho je státní podpora určena?

Státní podpora hypotečního úvěru je určena mladým lidem do 36 let. Nárok na čerpání má dvojice, kde ani jeden z partnerů v době podání žádosti nedovršil věku 36 let. Často se mylně uvádí, že čerpat státní podporu mohou pouze manželé. Nárok na tuto pomoc mají také partneři, kteří společně vychovávají alespoň jedno nezletilé dítě. Pokud základní podmínky splňujete, dejte si také pozor, zda nevlastníte žádnou nemovitost nebo na to, jestli jste podporu v minulosti již nepobírali. V těchto případech na její čerpání nemáte ze zákona nárok.

Funkce státní podpory hypotečních úvěru je jednoduchá, nabízí možnost výhodnějšího způsobu splácení hypotéky formou rostoucí výše měsíční splátky. To pro mladé rodiny znamená možnost rozložit si splácení hypotéky přijatelněji pro jejich rodinný rozpočet. Výše státní podpory je pro představu 1 % z průměrné roční úrokové sazby, která překročila 5 %. V případě, že průměrná roční sazba hypotečního úvěru překročila 6 %, činí výše státního příspěvku 2 %.

[box type=“info“ ]

Proč se o státní podporu zajímat?

O státní podporu hypotečních úvěru k financování bytové výstavby se ale i přes její pozastavení zajímejte. Při sjednávání hypotéky tuto možnost nezavrhujte a zažádejte o ni. Jde o to, že pokud se situace na trhu s hypotékami změní a výše úvěrů se vyšplhá na státem určenou výši, tak podporu již nedostanete. Zpětně o nárok na státní podporu žádat nelze, tak si při podpisu smlouvy tuto možnost nenechte určitě ujít.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *