msice
Tipy & praktické informace

Jak na mšice

[dropcap]E[/dropcap]xistuje asi 2000 druhů mšic, které se liší ve velikosti i barvě. Jmenují se většinou podle rostliny, kterou napadají. Tento otravný hmyz jednoznačně patří mezi největší nepřítele všech zahrádkářů a pěstitelů. Kromě klasického chemického ošetření existují i jiné méně drastické alternativy, jak se těchto potvor zbavit.

msice

Jak vypadají napadené rostliny

Napadení mšicí poznáte podle listů na Vašich rostlinkách – většinou uvadají, zkroutí se a ztrácejí barvu. Podívejte se na jejich spodní stranu a nejspíš uvidíte spoustu malých potvůrek. Spolehlivým žalovníčkem, který Vás bude informovat o přítomnosti mšic na Vaši zahrádce, jsou mravenci. Mravenci mají rádi medovici, kterou tyhle potvory vylučují z těla. Proto jich k napadené rostlině budou proudit davy. Dalším ukazatelem je černý mazlavý povlak na listech.

Zkusíme to bez chemie

Zahlédli jste mšice na keříčku s rybízem, ale nikde jinde. Nenechte to být. Okamžitě začněte sbírat a drtit je. Pokud najdete větší množství mšic, odtrhněte napadené listy, případně oddělte rostlinu od ostatních. Přemístěte ji jinam. Mšice se nebudou přenášet na další rostliny.

Dalším velkým pomocníkem, v malém těle, je slunéčko sedmitečné. Dospělí jedinci i jeho larvy mají mšice moc rády třeba k obědu. Zkuste jich pár nachytat a odnést do skleníku nebo foliovníku. Můžete je posadit na afrikány, které jste si tam preventivně vysadily jako dalšího pomocníka proti těmto otravným hmyzákům. Jejich zápach mšice také příliš nemusí.

Také byste mohli zapojit kuřáky ve Vaší rodině a okolí. Seberte po nich pár nedopalků a vylouhujte je ve vodě. Roztokem potom nastříkejte postižené rostliny. Také prý zabírá uprostřed skleníku zapálit tabák. Tzv. se pokusíte mšice vykouřit. K boji proti mšicím můžete využít kopřivový nebo pelyňkový nálev, který snadno připravíte. Stačí jen kopřivy nebo pelyněk zalít horkou vodou, nechat vyluhovat a schladnout. A máte připraveno.

Výborně také zabírá česnek. Rozdrťte několik paliček, rozmíchejte ve vodě a nastříkejte na rostliny.

Pokud by se Vám vůně česneku, nebo zápach tabáku poněkud nelíbil zkuste něco, co voní mnohem příjemněji. Umístěte pytlíčky se sušenou levandulí mezi květináče. Tuto vůni nesnesou mšice, ani moli. Jestliže máte vůni levandule rádi, bude se vám v pokoji příjemněji usínat.

[box type=“warning“ ]

Babské rady mají i své nevýhody.

Nikdo není schopen určit přesnou koncentraci přípravků a dobu ochranné lhůty. Jestliže mšice napadly vaši zahradu ve velkém, levnější ekologické varianty nezaberou. Proto se zahradnictví a i mnozí zahrádkáři spoléhají na chemii.

[/box]

Chemie

Při velkém rozmnožení mšic bohužel nemáte na výběr, použijte chemické přípravky. Na trhu objevíte mnoho výrobků, které tyto nepřátele zahrady ničí například Pirimor, Decis, Karate, Zolone, Sumithion či nejznámější Mospilan. Ten účinkuje i na další škůdce.

Pro správnou aplikaci použijte postřikovač, kterým chemii rovnoměrně rozprášíte po listech a správně je ošetříte. Zaměřte se především na rubovou část listů, kde se mšice nejčastěji objevují.

Postřik se vyplatí aplikovat hned na začátku sezony, kdy se mšice líhnou. Larvy a dospělce je ale třeba likvidovat, kdykoliv je najdete na rostlině. Pokud budete Vaši zahradu pravidelně odplevelovat a udržovat, zmenšíte pravděpodobnost, že vás mšice navštíví. Přesto si ale najdou cestu, jak se dostat na vaší zahradu. Stačí, aby byl touto holotou napaden Váš soused – zahrádkář, lépe řečeno jeho zahrada, tak další na řadě je stejně ta Vaše.

Pokud likvidujete mšice z pokojových rostlin, vybírejte prostředek pečlivě. Na obalu se dočtete, zda se chemie hodí i pro domácí ošetření. Do květináčů také přidejte žluté lepkavé desky, které mšice přilákají a nalepí se na ně. Což můžete udělat i ve sklenících a fóliovnících.

Pro hubení mšic na bylinkách, zelenině nebo ovocných stromech platí pevná pravidla. Stejně jako po každém chemickém ošetření pohlídejte domácí mazlíčky, aby se nedostaly s přípravkem do kontaktu. Dodržujte také ochrannou lhůtu uvedenou na obalu a po tuto dobu nekonzumujte ošetřené rostliny. Po jejím uplynutí by měly být opět nezávadné, před zpracováním je ale důkladně opláchněte.

Při manipulaci s chemickými přípravky buďte opatrní. Pokud budete dodržovat dávkování podle návodu na obalu, pěstovaným rostlinám neublížíte.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.