Bydlení,  Byty,  Domy,  Finance,  Pojištění

Jak si správně pojistit domácnost?

Vaši domácnost často berete jako samozřejmost a podle toho se také můžete stavět k případnému pojištění. Co by se tak asi mohlo stát? Zamykáte na dva západy, máte bezpečnostní zámek, vždy hlídáte, aby nic nehořelo, vodu vypínáte. Přesto se však může stát, že se vaše domácnost nějakým způsobem poškodí. A co pak?

Když nemáte pojištění domácnosti

Může se stát prakticky cokoliv, sousedovi nad vámi praskne trubka u pračky a vyplaví si koupelnu. Voda se dostane až k vám. Zloděj se dostane i přes bezpečnostní zámek a vezme vše, co má nějakou cenu. Objeví se požár, který může zničit vaše věci. Katastrofických scénářů můžeme vymyslet opravdu velkou spoustu. A důležité je těmto scénářům předcházet. A to jde jednoduše s pojištěním domácnosti.

Základní pojištění

V té základní variantě obvykle bývá riziko požáru, krádeže, loupeže, záplavy. Dále se v té rozšířenější verzi mohou objevovat havárie vodovodních rozvodů, přepětí či podpětí v síti, únik vody. Mnohdy se pojištění domácnosti nemusí vztahovat jen na domácnost, ale například také na vše, co je uloženo ve sklepě (bicykel), kočárkárně (kočár pro dítě), kolárně nebo v garáži (kompresor).

Pozor na podpojištění

Důležitým a často i klíčovým při pojištění domácnosti je pojistit vše na tu správnou částku. Předtím, než půjdete do pojišťovny nebo si budete zřizovat pojištění přes internet si propočítejte hodnotu svého majetku. Mnoho lidí chce přirozeně ušetřit, ale kvůli tomu zvolí nejnižší pojištění. Tím však mohou svůj majetek podhodnotit, což se jim vymstí v případě, že dojde skutečně k nějakému problému. Pojišťovna vyplatí sumu, která je ve smlouvě. Nicméně vám to nepokryje náklady.

Při výběru pojištění je dobré si pečlivě sepsat, co vše doma máte a určit si cenu, za kterou daný kousek dnes pořídíte. Většinou počítáte lednici, televizi, pračku, myčku, televizi a podobně. Ale co takhle například knihy, kosmetiku, oblečení. Může se pak stát, že ve finále zaplatíte víc za sbírku oblečení, než za novou televizi.

Spoluúčast

Na tu myslete především. Pojišťovny často nabízejí slevu, když se budete spolupodílet na škodné události. V případě škody tak můžete také zaplatit vysokou částku, což asi není to, co si představujete.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *