Finance,  Pojištění

Pojištění majetku

[dropcap]J[/dropcap]istě znáte staré dobré přísloví, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. A nebo že štěstí přeje připraveným. Ať tak či tak, pojďme se spolu podívat na možnosti, jak ochránit svůj majtek před případnou katastrofou.

shutterstock_120786226

Pojištění majetku je pro každého

Pojištění majetku by měl mít každý, kdo nějaký majetek má. Bohužel, skutečnost je trochu jiná a existuje spousta lidí, kteří pojištění majetku podceňují a nemají ho. Snaha ušetřit ročně pár tisícovek, je pak v případě třeba živelní pohromy, může připravit opravdu o vše.

Na pojištění majetku se zkrátka opravdu nevyplatí šetřit. Každá rodina by měla mít svou domácnost pojištěnou. A to platí nejen v případě, kdy máte vlastní dům či byt, ale i v případě, že jste se sotva odpoutali od svých rodičů a právě si, ať už sami či s partnerem, zařizujete své první samostatné bydlení. Kvalitní pojištění majetku vás totiž i v tomto případě ochrání před následky nepředvídatelné události, kdy o své věci přijdete. A je jedno, jestli vám byt místo malířů vybílí nezvaní zloději, vyhoří nad vámi soused nebo vás postihne povodeň.

Nejobvyklejším pojištěním majetku je pojištění domácnosti, jenž se ve své podstatě vztahuje téměř na komplexní vybavení vašeho bytu nebo domu. Pojištěna bývá elektronika, nábytek, ale také třeba oblečení, knihy nebo sbírka obrazů. Výjimkou nejsou ani věci, které máte uskladněny v nebytových prostorech, třeba ve svém sklepě nebo garáži.

Při pojištění domácnosti byste si měli dát dobrý pozor, abyste svůj majetek nepodcenili. Stejně jako u všech jiných dokumentů i zde platí pravidlo, že se máte s pojišťovací smlouvou dobře seznámit a pokud si nebudete s něčím vědět rady, vždy se ptejte pojištovacího poradce. Pokud to neuděláte, může se lehce stát, že v případě pojistné události nedostanete od pojišťovny tolik, kolik byste mohli dostat, pokud byste se dobře s pojistkou seznámili. V případě, že máte doma nějaké vzácné kousky, třeba sbírku umění, měli byste si ji nechat připojistit nad rámec obvyklé pojistky.

[box type=“info“ ]

Přidružená pojistka odpovědnosti za škodu

Mnohé pojišťovny k pojištění domácnosti nabízí jako přidanou hodnotu také pojištění odpovědnosti. To vás ochrání v případě, kdy vlastní nepozorností vy nebo někdo z vašich blízkých způsobíte škodu na majetku někoho třetího. Zřízení pojištění odpovědnosti za škodu by jistě měli zvážit rodiče malých dětí, které nevydrží chvilku na jednom místě a v mžiku mohou rozbít třeba v obchodě vázu známého designéra. Nejedna pojišťovna vás také pojistí pro případ, že máte místo dětí divokého domácího mazlíčka.

[/box]

Majitelé nemovitosti by neměli zapomínat na pojištění nemovitosti

Jste-li majitelem nějaké nemovitosti, měli byste mít uzavřeno nejen pojištění domácnosti, ale samozřejmostí by měla být také pojistka nemovitosti. Ač to zdaleka ne všichni ví, mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti je zásadní rozdíl.

Pojištění domácnosti má za úkol ochránit vaše věci a pojištění nemovitosti samotnou budovu či byt a její stavební části. Součástí pojištění nemovitosti často také bývají třeba podlahové krytiny, dveře nebo kotel a podobné věci. Bydlíte-li v pronajetém bytě či domě, pojištění nemovitosti by měl mít na starosti majitel nemovitosti. Pojištění nemovitosti po vás bude nejspíše vyžadovat banka, pokud si budete chtít vzít úvěr na bydlení.

[box type=“warning“ ]

Nezapomínejte na to, že o obě pojistky je potřeba se starat a alespoň jednou za čas byste je měli aktualizovat. V závislosti na tom, jak se rozrůstá váš majetek nebo se mění cena vaší nemovitosti. V obou případech totiž platí, že dobrá pojistka bude pro vás, potažmo váš majetek skutečnou ochranou.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *