Inspirace pro bydlení,  Koupelny

Jak si vyměřit ideální toaletu

Pokud si člověk zařizuje dům, ví, že jedním ze základních a velmi důležitých kroků pro vytvoření dokonalého prostoru, je správné vyměření. Bez měření se v podstatě při stavění, rekonstruování i vybavování místností neobejdete. O to více je správné vyměření a naplánování důležité v malých prostorech, jako je například koupelna či toaleta. V tomto článku se pobavíme o tom, jak si naměřit a namyslet dokonalou toaletu. Dozvíte se vše, co byste měli vědět.

Toaleta je základem každého domova, stejně jako kuchyně či koupelna. Do moderních domovů dnes navíc patří toalety, které jsou spojené s umývárnou, a proto je potřeba je pořádně naplánovat, aby se do nich vešlo vše, co je potřeba.

Dveře

Každý, kdo někdy prošel výstavbou či rekonstrukcí svého domova, určitě přišel na to, že vyřešit instalování vhodných dveří není jednoduché. Přestože se zdá, že dveře nezabírají žádný prostor, neboť jsou jen pokračováním zdi, musíte nechat dostatek místa na jejich otvírání. O to hůře se s nimi vychází v malých prostorách.

Vybírat můžete dveře z různých materiálů, dekorů a velikostí. Stejně tak se dá vybírat i z různých typů dle možností jejich otvírání (klasické, posuvné, apod.). Co se rozměrů dveří týče, běžná šířka činí 60, 70, 80 a 90 cm a běžná výška pak 210, 220, 230 a 240 cm. Dále se vyrábí dveře v bezbariérových rozměrech. Pokud toužíte po jiných rozměrech, nechte si dveře vyrobit na zakázku.

Toaleta

Samozřejmě i toalety (záchodové mísy) se vyrábějí v různých provedeních, velikostech a designových provedeních. Co se týče typů WC, volit můžete dvoukusové či jednokusové WC připevněné k zemi nebo WC připevněné na stěnu. Při výběru WC si nechte poradit výrobcem, specializovaným prodejcem či instalatérem. Toalety se dále liší různou výškou sedadel, elektronickým ovládáním a různou spotřebou vody.

Pro toaletu můžete využít i prostor pod schodištěm. Trik vždy spočívá v umístění záchodové mísy záda ke svažujícímu se stropu. Výška stropu by však nikdy neměla být nižší než 152 cm. Co se týče další orientace v prostoru, mísa by měla mít dle tradice nejméně 38 cm volného prostoru po obou stranách (od stěny).

Dřez

V dnešní době je běžné a naprosto žádoucí umisťovat na toaletu umyvadlo, které je určené na rychlé mytí rukou. Umyvadla na toalety jsou většinou 30 cm dlouhé a povětšinou i přibližně široká. Nejčastěji se můžeme setkat s typy umyvadel, které se montují na stěnu. Na druhou stranu je jen na vás, zdali zvolíte jiný typ umyvadla. Hloubka podstavce pro umyvadlo s podstavcem činí aspoň 41 cm, častější je však hloubka v rozmezí od 51 do 56 cm. Podstavce zabudované do skříňky by mohly mít hloubku 53 až 61 cm. Výška se pohybuje kolem 86 až 91 cm. Hlavní je vyjít s prostorem, kterým disponujete.

Na obrázku si můžete prohlédnout návrh koupelny, který byl navržen namísto původně plánovaného šatníků, který byl v daném místě a prostoru zcela nešikovně navržený.

Podlahová plocha

Pokud si dům i se všemi jeho místnostmi navrhujete od začátku, nebo musíte vycházet s již zprostředkovaným prostorem, určitě je pro vás důležitá informace, že pro malou toaletu s umyvadlem vám bude stačit podlahová plocha o velikosti 152 cm2. Takový prostor umožňuje, aby toaleta i umyvadlo byly umístěny na jedné stěně a dveře pak stěně přiléhající. Nutno také poznamenat, že stěna za toaletní mísou musí být silnější, neboť jí budou procházet odpadní vody.

Zásuvky

Elektrické zásuvky na toaletách musí být instalovány prostřednictvím zemních jističů (GFIC). Tyto jističe musí být uvedeny na evidovaných seznamech chráněných budov. Stavební předpisy vyžadují, aby byla zásuvka umístěna do 91 cm z vnější strany umyvadla.

Okno

Pokud chcete na toaletě využívat okno k větrání, mělo by zabírat aspoň 5% rozlohy místnosti či 450 cm2. Namísto okna můžete k větrání využít mechanickou ventilaci. K úspěšnému větrání vede schopnost poskytovat 5 výměn vzduchu za hodinu.

Dále si musíte naplánovat i instalaci, umístění a výměru svítidel, misek na mýdlo a samozřejmě zrcadla.

 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.