Bazény,  Bydlení,  Exteriér

Jak správně vybrat bazén?

Většina lidí, která má k dispozici alespoň kousek vlastního pozemku, ať už v zahrádkářské kolonii nebo před vlastním domem, dřív nebo později začne přemýšlet nad pořízením bazénu. A není divu, koupání patří k oblíbeným letním radovánkách dětí i dospělých, ale návštěva koupaliště se může pořádně prodražit. Zvlášť pokud k vodě zamíří celá rodina.

shutterstock_122418379

Na trhu existuje několik typů bazénů, od těch jednoduchých nafukovacích až po ty luxusní zabudované v zemi. Před realizací je proto třeba pečlivě zvážit všechny možnosti a ujasnit si, co přesně od bazénu očekáváte.

Nafukovací bazény

Velmi oblíbené jsou v poslední době nadzemní nafukovací bazény, které se prodávají v několika rozměrech. Jejich použití je velmi snadné a rychlé.  Tyto bazény nejsou příliš náročné na místo, ale neobejdete se alespoň bez pár metrů zpevněné a rovné plochy. Nafukovací bazén můžete postavit klidně na trávník, ale musíte pro něj podklad alespoň trcohu připravit. Z trávníku vyberte všechny větší drny a kameny, které by při troše neopatrnosti mohly bazén poškodit. Plochu pod bazénem můžete srovnat slabší vrstvou písku. Pečlivě odstraňte také všechny rostliny, které by mohly pod bazénem začít prorůstat a v krajním příapdě by jej mohly protrhnout. V ideálním případě však postavte bazéna na rovnou vybetonovanou plochu.

Výhodou těchto bazénů je relativně nízká cena, která se může pohybovat od pár set do několika tisíc korun. Záleží na velikosti bazénu a také na tom, jestli bazén kupujete uprostřed horkého léta, kdy jdou nejvíc na dračku nebo si počkáte na posezónní výprodeje.

Tyto bazény patří díky nízké pořizovací ceně a snadné manipulaci k velmi oblíbeným. Na druhou stranu mají také řadu nevýhod, které mohou od koupě odradit. První z nich je již zmíněná citlivost na mechanické poškození.

Z nafukovacího bazénu se také pravděpodobně nebudou radovat lidé s pohybovýni problémy. Schůdky u bazénu někdy nebývají přiliš stabilní a při troše neopatrnosti na nich můžete uklouznout a zranit se.

Zejména levnější nafukovací bazény mají také mnohdy nepříliš kvalitní pískovou či kartušovou filtraci, která si ne vždy poradí s nečistotami ve vodě. Vodu je tak nutné častěji měnit, což se u větších bazénů může také prodražit.

Pevné nadzemní bazény

Další možností jsou nadzemní bazény, které jsou vyrobeny z pevných materiálů. V těch už si dospělý člověk může i zaplavat a neslouží, na rozdíl od výše jmenovaných nafukovacích bazénů, jen jako dětské brouzdaliště.

Stěny těchto bazénů jsou nejčastěji vyrobeny z velmi odolných plastů nebo plechu. Tyto bazény mají nesrovnatelně delší živostnost, bohužel také pochopitelně vyšší pořizovací cenu. Jejich výstavba také není záležitostí na jedno dopoledne a dost možná se to neobejde bez zkušeného montéra. Stejně jako u předchozí varianty, ani zde se neobejdete bez rovné a zpevněné plochy.

Na konci letní sezóny není většinou nutné tyto bazény demontovat, ale stačí je vypustit, pořádně vyčistit, vysušit a přikrýt speciální fólií.

Zapuštěné bazény

Milovníci plavání by měli zvážit pořízení zabudovaného bazénu. Ty se však nehodí na příliš malý pozemek, protože zabírají spoustu místa. Pořizovací cena takového bazénu je však hodně vysoká a pro mnoho rodin takový bazén zůstává nedostupným snem. Na druhou stranou jsou tyto bazény elegantním doplňkem zahrady a máte-li velký dům, můžete si pořídit také interiérovou variantu. Poměrně náročná je už i samotná výstavba bazénu a v některých případech se neobejde bez stavebního povolení. Zapuštěné bazény jsou stejně jako ty nadzemní vyráběny v mnoha velikostech, tvarech a z několika materiálů. Mohou být vyrobeny ze speciálních fólií, které vynikají skvělým poměrem kvalita versus cena.

Ale zapuštěné bazény mohou být vyrobeny také vyrobeny z luxusních keramických dlaždiček a cena takového bazénu může být srovnatelná s hodnotou vesnického rodinného domku. Obdobná je také životnost. Kvalitní keramické bazény jsou téměř nesmrtelné.

Na druhou stranu ani přes vysokou cenu takových bazénů nejsou zcela bezúdržbové. A zpravidla platí, že čím větší je bazén, tím náročnější (i finančně) je jeho údržba. Tohle  je zapotřebí také zvážit ještě před pořízením bazénů, jinak se pro vás vodní radovánky mohou stát noční můrou.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.