Domů / Jak ušetřit / Jak ušetřit za vodu? Je to jednodušší, než si myslíte!

Jak ušetřit za vodu? Je to jednodušší, než si myslíte!

U plynu a elektřiny jsou úsporná opatření na místě, ale proč se zabývat vodou, která je poměrně levná? Tak třeba proto, že s životadárnou tekutinou se nemá z principu plýtvat. Nyní je vody dostatek, ale kdo ví, jak tomu bude v budoucnu. A navíc – i úspora řádově ve stokorunách ročně se přece hodí!

shutterstock_64673716

Mytí nádobí v myčce

Mít myčku na nádobí je v současné době standard. Většina lidí si ji pořizuje kvůli komfortu, ale jen málokdo tuší, že pravidelné mytí nádobí v myčce přináší úsporu až o polovinu oproti ručnímu mytí. Jeden mycí proces vyžaduje jen 10 – 15 litrů vody, přičemž v případě ručního mytí můžete při větším průtoku i dvojnásobek.

Přesto nezapomeňte dodržovat následující pravidla:

  • myčku zapínejte, až když je plná
  • pár kusů špinavého nádobí umyjte ručně

Díky myčce ušetříte také za elektřinu, která je nezbytná pro ohřev vody. Ročně až 500 Kč.

Tip: Nemáte-li doma myčku, myjte nádobí v napuštěném dřezu a nikoliv pod tekoucí vodou. Spotřeba vody bude až o pětinu nižší.

Koupání, nebo sprchování?

Pokud si rádi polenošíte ve vaně, připravte se na to, že se na vyúčtování za vodu objeví nemalá částka. Při koupání ve vaně spotřebujete 100 až 150 litrů, ale při sprchování jen 30 až 80 litrů. Ani tak ale neusínejte na vavřínech a zapněte si sprchu jen v momentě, kdy smýváte mýdlo nebo šampon. To samé praktikujte také při mytí zubů.

Když prát, tak chytře

Stará pračka je žrout, který během jednoho cyklu spotřebuje až 100 litrů vody. Na objemu prádla přitom nezáleží. Proto se snažte prát pouze tehdy, když se prádla nahromadí více. Na místě je i investice do nové pračky, která má o cca polovinu nižší spotřebu. Při třech pracích cyklech týdně ušetříte za rok 8000 litrů vody. To není málo!

Ušetřit se dá i na toaletě

Ve vícečlenných domácnostech proteče záchodem spoustu litrů vody. Výdaje můžete snížit tak, že si pořídíte WC se dvěma intenzitami spláchnutí. A přestaňte do mísy vyhazovat zbytky – kromě toho, že nebudete zbytečně splachovat, předejdete ucpání mísy.

O Adams

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.Povinná pole jsou označena *

*