Komerční články

Jak vybrat spolehlivá krbová kamna

[dropcap]K[/dropcap]rbová kamna jsou dnes součástí obrovského množství domácností a většina lidí, kteří si staví nový dům, o nich uvažuje. Důvodů, proč si pořizovat krbová kamna, je pochopitelně velké množství. Uvést z nich několik můžeme. Tím první je bezesporu úspora na vytápění. Cena dřeva není tak vysoká, jako je tomu u ceny plynu anebo elektřiny, a tak není od věci tímto topením ušetřit. Krbová kamna ale dávají úplně jiné, mnohem příjemnější teplo, a navíc nabízí skvělý efekt v podobě hořícího ohně. Sedět u takových kamen je neskutečně příjemné a pro člověka přirozené. Podle jakých kritérií tedy krbová kamna vybírat?

By: Bryn Pinzgauer

Velikost prostoru k vytápění

Než si začnete vybírat krbová kamna, měli byste si určitě změřit prostor, který bude nezbytné vytápět. Každá krbová kamna mají jinou výhřevnost. Pokud zvolíte příliš malá krbová kamna, jež nejsou schopna vytopit velký prostor, tak vám bude zima. U jakýchkoli kamen, která jsou prodávána, se nachází informace o tom, jak velký prostor vyhřívají, a to v metrech krychlových. Často začíná výhřevnost kamen na 45 m3.

Velikost prostoru pro oheň

Hodně důležitá je pro výběr krbových kamen mimo jiné také velikost spalovací komory. Určitě je vhodnější zvolit spíše krbová kamna, která budou mít větší spalovací komoru. U menších krbových kamen se stává, že budete schopni dát dovnitř prostoru pro oheň pouze malá polínka, jež dlouho nevydrží a ihned shoří. U větších kamen není problém volit i taková s maximální spalovacím prostorem. Do kamen vložíte pouze jedno větší poleno a máte na delší dobu postaráno.

Vzhled kamen a jeho role

Nesmírně důležitý je logicky i vzhled krbových kamen. Do každého interiéru se hodí jiná krbová kamna. O tom, že je jich obrovské množství, není třeba diskutovat. Klasiku představují litinová krbová kamna černé barvy. Určitě ale není třeba být až tak konzervativní a klidně můžete volit i jiná kamna mající třeba nerezovou patinu. Tato kamna vypadají taktéž perfektně. Určitě nejsou špatná ani kamna mající nerezové prvky. Na mysli máme například madlo z nerezu anebo jiné součásti kamen. Výjimkou nejsou ani hezká kachlová kamna. Jedná se prakticky o jakousi imitaci dob minulých, kdy byla krbová kamna nedílnou součástí většiny domácností. Hezká jsou i litinová kamna mající v sobě integrované prvky kachlových. Jejich vzhled je inovativní a do mnohých interiérů padnou jako ulitá.

[box type=“info“ ]

Kamna s výměníkem, nebo bez něj?

Určitě byste měli mít také detailně promyšlené, jestli budete krbovými kamny pouze topit, anebo budete chtít i ohřívat vodu. V prvním případě vám stačí pouze klasická kamna, která vyhřejí určený prostor. V druhém bude již nutné volit kamna s výměníkem. Právě ona jsou totiž schopna bez větších problémů ohřát i vodu a zároveň vytopit interiér. Jejich cena je sice poněkud vyšší, nicméně v případě potřeby se jejich koupi stejně nevyhnete.

[/box]

Cena a značka krbových kamen

Jednu z nejdůležitějších rolí při koupi krbových kamen hraje v každém případě cena. Je jasné, že v některých případech člověk nechce do kamen investovat nijak závratnou sumu. Jedná-li se o kamna na chatu či chalupu, kam příliš často nejezdíte, pak zcela jistě nekoupíte nějaká extrémně drahá kamna, která by byla pouze lákadlem pro případné zloděje, jež mohou chatu navštívit. Nejlevnější kamna lze koupit klidně i kolem 5000 korun. Ostatně i třeba takové infrasauny jsou odstupňovány cenově podobně. Rozhodnete-li se do kamen investovat vyšší finanční sumu, pak je možné koupit kamna klidně i od 30 000 korun nahoru. Z nejznámějších značek krbových kamen jmenujme třeba kamna Haas+Sohn anebo kamna Romotop či Thorma. Značek je celá řada a zůstává ryze na zákazníkovi, pro jakou z nich se rozhodne.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.