Domů / Interiér / Obývací pokoje / Jak vyčistit sedačku

Jak vyčistit sedačku

Při čištění sedačky vždy přihlížejte k materiálu, ze kterého je sedačka vyrobená. Pokud se materiály kombinují, použijte na každou část čisticí prostředek k tomu určený.

sedačky

Kožené sedačky

Výhoda kožených sedaček je v poměrně snadném čištění. Skvrnu většinou odstraníte vlhkým hadříkem. Při důkladnějším čištění se doporučuje použít speciální čističe kůže. Ty obvykle seženete u prodejce sedací soupravy. 250 ml čističe vychází na 350 Kč. Levněji pořídíte stejné přípravky mezi autokosmetikou. 500 ml stojí kolem 200 Kč a kromě čisticí složky v sobě obvykle mají už i regenerační a impregnační složku.

U kožených sedaček pamatujte na prevenci. Sedačku umístěte minimálně 30 cm od radiátoru a tak, aby byla chráněna před přímým slunečním světlem. Sedačku udržujte od prachových částic tak, že ji jednou týdně přetřete vlhkým ubrouskem na kůži (cca 85 Kč/balení).

Celkovou impregnaci je vhodné provádět 2-4x ročně. Po vyčištění sedačky aplikujte speciální emulzi na regeneraci a impregnaci kůže (pozornost věnujte nejvíce používaným místům, jako jsou sedáky, opěrky rukou, přední část a zadní vnitřní část sedačky).

Vždy, než jakýkoliv přípravek použijete na celou sedačku, vyzkoušejte jej na malém kousku na místě, které není vidět.

Látkové sedačky

Mezi běžnou údržbu sedaček z textilních materiálů patří vysávání, které sedačku zbavuje prachu. Při znečištění můžete použít vlhký hadřík, případně s prostředkem na praní nebo mytí nádobí. Na větší nebo hlubší skvrny použijte speciální čistič na sedací soupravy. 350 ml pořídíte za cca 50 Kč.

Jednou za čas je dobré nechat sedačku vyčistit profesionály. Existuje mokrá a suchá cesta čištění. Mokrou cestou, a to horkovodním čisticím systémem, lze odstranit i velmi zašlou špínu ze sedaček, které nebyly čištěny i několik let.

Máte další tipy na čištění skvrn? 

O Lucie Hukova

Autorka je psavec, co zápasí s vlastní domácností a zastává názor, že spotřebiče by neměly být chytřejší než ona.

2 komentáře

 1. Dobrý den, máte pravdu, chce to speciální čističe…já používám HG prostředky a jsem s nimi maximálně spokojen. Prevence je také důležitá, ale tyhle přípravky vám i trochu odpustí.

 2. Z vlastní zkušenosti vím, že u čištění látkových potahů sedaček také velmi záleží na materiálu potahu.
  Mnohem lépe se čistí syntetické materiály než přírodní. Například přírodní bavlněné potahy polité pitím, které obsahuje barviva, jsou prakticky nečistitelné. U některých bavlněných látek totiž dochází při mokrém čištění k mírnému odbarvení. a pokud se na takovou sedačku rozlije tekutina, tak i ona způsobí rozpuštění barviva a mírné odbarvení.
  Poměrně dobře jdou čistit potahy, které se používaly v minulosti. Obecně mohu říci, že se čistí lépe potahy s hrubší strukturou než s jemnou strukturou.
  Dobře jde také čistit žinylka (nesmí ale dojít k rozedření vlákna např. u područek), mikroplyš, poměrně dobře jdou čistit i moderní “hladké” látky s nízkým vlasem.
  Naopak obtížněji čistitelné jsou látky napodobující broušenou kůži (např. ENOA apod.), dostat z nich několik let usazovanou špínu je hodně obtížné.
  U některých materiálů je pozdější odstranění některých skvrn (potraviny s barvivy apod.) už prakticky nemožné, obecně platí, že u odstranění skvrn je třeba postupovat co nejrychleji, tedy než skvrna stačí proniknout do vlákna a zaschnout.
  Ruční čištění bych doporučoval opravdu jen v případě lokálních skvrn, na celkové čištění sedaček je nejlepší tzv. extrakční mokré čištění (tepování). U ručního čištění totiž dojde pouze k rozpuštění nečistot, a bez jejich odsání pak po zaschnutí vzniknou nevzhledné mapy.

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.Povinná pole jsou označena *

*