Bydlení,  Interiér,  Ložnice

Jaký materiál zvolit pro ložní prádlo?

Postel je místem, kde relaxujete a odpočíváte. Povlečení je důležitou součástí, nesmí vás nijak škrábat. Některé kousky mohou být nekvalitní a vlivem toho se vám může špatně spát, může se dostavit svědění nebo dokonce také ekzém. Co si pořídit, aby se vám dobře spalo?

Nejčastější materiál

Nejčastěji se používá bavlna. Máte však pocit, že každé povlečení, které je označeno slovem bavlna, je jiné? Na dotek máte pocit, že vás výrobci podvedli, že to, co držíte v ruce, rozhodně bavlna není. Může mít na to vliv způsob tkaní vláken. Vlákna bavlny se získávají z bavlníku. Ten se pěstuje již několik tisíc let a existuje mnoho odrůd a délky vláken a podle toho je také určena kvalita jednotlivých vláken. Jaký materiál můžeme koupit?

Perkál – jde o jemnou a hustou bavlněnou tkaninu. Ta je utkaná na plátnové vazbě. Poznáte perkál na dotek? Ano, protože na omak je jemný a velmi příjemný.

Flanel – při výrobě se využívá látka, která je hustě tkaná, má také vyšší gramáž. Upracuje se speciálním „počesáním“ a díky tomu se dosahuje měkkosti a jemnosti. Kromě jemnosti a hebkosti je také vysoce hřejivý a tím pádem vhodný na zimu.

Krep – využívají mnozí lidé, protože se nemusí žehlit a cena je víc než příznivá. Hladká a zvrásněná část se v pravidelných pruzích střídá a díky tomu se nemusí žehlit, protože právě to zajišťuje nemačkavost.

Žeržej – jde o takové obecné označení pro pleteniny lehké až středně těžké. Na omak jsou příjemné a jemné, dobře splývají, nejsou mačkavé. Mají elastické vlastnosti, je možno jej mírně roztáhnout. Žeržej bavlněný se využívá zejména na prostěradla, protože je příjemně pružný.

Satén – má jemný lesklý povrch a vyrábí se z vysoce kvalitní bavlněné příze, čemuž se přizpůsobuje také cena. Je pevný, často je dodáván v nežehlivé úpravě. V létě velmi příjemně chladí a v zimě umí zahřát.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.