Bydlení,  Interiér,  Ložnice,  Nábytek,  Obývací pokoje

Když se o slovo hlásí knihy: kam je efektivně uložit?

Najít prostor pro všechny své věci není snadné a zejména pro knihomoly, není tento úkol úplně snadný. Pokud se považujete za velkého čtenáře, pravděpodobně vlastníte docela působivou sbírku knih, kterých se nejste, ochotni vzdát.

S dokonalým nápadem na ukládání knih, můžete bez problémů pokračovat v rozšiřování vaší mini knihovny.

Nepřistupujte k ukládání knih jen z pohledu stylu

Ukládání a organizace knih by měla hrát ústřední roli. Designové police, na které se knihy v závěru nevejdou, vám moc nepomohou. Jsou sice krásné, ale nemusí tu být dostatek prostoru k tomu, aby tu měla každá kniha svoje místo.

Jak tedy uchovat svou sbírku?

Najděte ten nejlepší způsob, který vám bude vyhovovat! A pozor na to, knihy také potřebují určité klima a stálost teploty. Vlhké stránky jim rozhodně neprospívají. A co teprve, kdybych se do nich pustili nějací škůdci, např. štěnice. Ani přímé sluneční světlo není ideální. Nejlépe se knihám daří při pokojové teplotě.

Metod, jak ukládat knihy je nespočet, ale…

Klasické nástěnné police nepojmou tolik knih, jelikož mezi ně, dost často lidé ukládají i dekorace. Zatímco trendy plovoucí police ušetří podlahový prostor a vytvářejí na stěnách i zábavný akcent. Můžete být také kreativní v tom, jak knihu uložíte. Otočení hřbetů dovnitř místo ven, atd. Knihy se dají také stohovat na hromádky nebo seskupit podle barev.

Platí však pravidlo, že by ve vás neměly vyvolávat stres a nepořádek

Ať už jde o vlastní kutilské nápady nebo kupované variace – fantazii se meze nekladou. Nevyužité prostory se tak konečně mohou prosadit.

Knihovny už zdaleka neslouží jen pro vaše oblíbené čtení

Začleňte do svých knih dekorativní předměty a umění – vytvoříte tak stylovou směsici, která jedinečným způsobem předvede váš vkus v doplňcích a literatuře. Nicméně je již předem jasné, že o „přeplácanosti“ tu řeč nebude.

Barevně označená stěna

Vezměte si do ruky štětec a vytvořte si stěnu, která se bude od ostatních stěn lišit. Výsledkem může být decentní nebo odvážná stěna, která bude sloužit jako úložiště vaší literatury.

Stohovat knihy lze i bez polic

Žádná police nemusí nutně znamenat překážku. Uspořádejte si knihy podle velikosti a skládejte je vodorovně od základu. Úhledně naskládané knihy mohou mít své místo i na jiném kusu nábytku, který k tomu není prvotně určen – nejrůznější skříňky a komody.

Skryté rohy, schodiště, atd.

Dost často nejlepší schovávaná pro knihy. Nebojte se experimentovat a knihy uložit na místa, kde je najdete jen vy. Mnoho lidí si knihovnu vytvoří i z dětského pokoje, který už neobývají děti. Chce to jen zapojit mysl a najít rychlý a snadný způsob.

Police od podlahy ke stropu

U rozsáhlých sbírek knih je dobré využít prostoru tzv. od podlahy ke stropu. Tato knihovna pojme hodně knih, aniž by působila přeplněně.

Skleněná vitrína pro ukládání knih

Knihy ve vitrínách plynule zapadají do zbytku místnosti a utváří tak ucelený koncept. Jedná se o trvalou součást prostoru, nikoliv módní výstřelek. Sklo navíc ochrání knihy před prachem a špínou, což je nespornou výhodou.

Žebříková knihovna

Opření žebříku o zeď a opět stohování knih na jeho příčkách, je tvůrčí a neotřelé. Je to technika, jak znovu oprášit „vintage“ styl. Je to však vhodné pro menší počty uložení knih, prim hraje design. Pokud máte nízké stropy, žebřík vám prostor opticky prodlouží a tento styl úložného řešení, vyvolává ve skutečnosti, iluzi extra prostoru.

Galerie

Zarámované tisky a obrazy jsou velkolepou podívanou, ale slouží spíše na vystavení odivu pár kouskům, než pro mnoho knih. Zřejmě by na zdi ve větších počtech, působily chaoticky. Přece jen nechcete, aby váš dům působil jako exponát v muzeu.