Interiér,  Koupelny

Koupelna, nebo soukromé lázně?

Která obytná část interiéru prošla v posledních dvou dekádách nejvýraznější změnou? Možná se budete divit, ale je to koupelna. Změna přitom nespočívá ve vybavení (i když ano – ani vířivé vany a sprchové boxy s panely kdysi nebyly součástí standardní výbavy), ale spíše ve způsobu vnímání. Ryze účelová místnost byla transformována na jakousi oázu relaxace a klidu. V podstatě se přiblížila původní myšlence starých římských lázní, kde nešlo jen hygienu, ale o celkovou očistu těla i duše.

shutterstock_129944516

Koupelna již není jen o očistě těla

Koupelna, společně s toaletou a ložnicí, patřila k místnostem, jejichž vybavení a charakter byly jasně dané. V koupelně nebylo o moc více prvků než umyvadlo, vana/sprchový kout a základní nábytek v podobě menší skříňky. Na začátku 20. století do koupelny neměli návštěvníci přístup a sloužila výhradně uživatelům daného bydlení.

Zlom nastal v momentě, kdy se na koupelnu začalo pohlížet jako na obytnou místnost. Mimo běžné hygieny slouží k provozování relaxačních aktivit a někdy dokonce i nejrůznějších terapií. Na trhu je nespočet vířivých van se sofistikovanými funkcemi či sprchové panely se speciálními hlavicemi a nástroji pro relaxaci a terapii. Za zmínku stojí také sprchové boxy s parní lázní. A právě díky nim můžeme v koupelně zažívat pocity, které byly nedílně spojeny s někdejším lazebnictvím.

Dopřejte si pravidelnou porci relaxace i vy

Pokud jste doposud na koupelnu pohlíželi jako na místnost, kde si odbudete základní hygienu, pokuste se svůj přístup přehodnotit. Není nic příjemnějšího, než masáž soustavou důmyslně rozmístěných trysek. Vířivé vany a sprchové panely nejsou cenově nedostupné a jakmile jednou poznáte jejich blahodárný účinek, zamilujete si je.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.