Blogy,  Bydlení,  Inspirace pro bydlení,  Interiér,  Koupelny,  Kuchyně,  Ložnice,  Obývací pokoje,  Tipy & praktické informace

Magická síla vonných olejů v bytě

 

 
Historie léčby vůní sahá až do starověku, už tehdy lidé používali oleje nasáklé vonnými listy a květinami, přidávali si je do koupele, používali k masážím nebo k mumifikaci těl. Egypt, Řecko, Čína, Indie, Francie, všude se rozvíjelo umění léčit pomocí vonných olejů. V dnešní době jsou velmi vyhledávané dotykové terapie, známé pod slovem masáže, také léčení psychiky a vnitřku čistícími kůrami a oblíbenou se stala i voňavá inhalace.


Základem aromaterapie jsou esenciální (éterické) oleje. Říká se, že v jedné kapce se nachází síla 1 kilogramu rostlin, což zní opravdu úžasně. Proces získání éterických olejů je velice náročný, bere se „duše“ z rostlin, destilací, nebo namáčením v horkém oleji, drcením, lisováním. Pokud se vyrábějí silice synteticky, nejsou dobré pro zdraví, obsahují jen chemii a vyvolávají různé alergie.

Něco více o olejích a použití:

  • esenciální olej je tekutina rostlinného původu, která se dokáže odpařit
  • získávají se z kořene, listů, květů, semen, dřeva, kůry rostlin
  • účinky jsou dle typu silice různé, některé fungují jako sedativa, antibakteriálně, proti mykozám a na psychiku
  • většinou se ředí s kvalitními rostlinnými oleji
  • musí se chránit před teplem, světlem, vlhkosti, dokážou se odpařit
  • variant jak provonět místnost je hodně: někdy postačí nakapat esenci na ubrousek, kámen, pro čištění vzduchu se používá aromalampa, různé odpařovací misky na radiátor, nebo v létě dobře poslouží rozprašovače

Vonné oleje, vliv na naši psychiku a zdraví:


Bazalka – používá se při stresu, depresi, obtížích se zažívacím systémem, při dýchacích obtížích, povzbuzuje ducha, má osvěžující účinky, uklidňuje nervy, zlepšuje odkašlávání, podporuje dobré trávení.
Bergamot – má protizánětlivé, detoxikační, účinky, používá se hodně při léčbě různých alergií, ekzémů, lupenky, akné (povzbuzuje ducha, má osvěžující účinky, uvolňuje).
Cedrové dřevo – působí jako sedativum, na úzkost, bronchitidu, kašel, obsahuje důležité vitamíny, bílkoviny, minerály, léčí organismus, zbavuje tělo nečistot.
Čajovníkový olej (tea tree) – má antiseptické účinky, očišťuje tělo, používá se při nachlazení, bolesti v krku, kandidóze, ničí bakterie, hojí rány, plísně, bradavice, opary.
Eukalypt – pomáhá proti bolesti hlavy, je skvělý pomocník při inhalaci a léčení dýchacích cest, napomáhá při bolesti svalů.
Jasmín – uvolňuje, uklidňuje, působí proti bolestem břicha, má afrodiziakální účinky, pomáhá na ženské problémy, zlepšuje pokožku, přidává se mnoha krémů. V Indii se běžně používá jasmínový olej na vlasy pro lepší růst, hustotu a lesk.
Pomerančový květ (nerolový olej) – pomáhá uvolnit organismus, působí proti panice, stresu, nespavosti, je pozitivní dobíječ energie.
Pačuli – funguje jako čistič vzduchu, dokáže osvěžit, dokáže blokovat stres, depresi a pocitu úzkosti, má hojivé účinky, je afrodiziakální, odpuzuje moly.
Růže – antidepresivní prostředek, zahání nespavost i bolest hlavy, afrodiziaka, slouží k posílení žaludku a krevního oběhu, uklidňuje.
Santalové dřevo – je známé pro své antistresové účinky, pomáhá při regeneraci pokožky a při zánětech močového charakteru.
Šalvěj – působí dobře na nervy, pomáhá při ženských problémech, je antibakteriální.
Vanilka – uklidňuje, působí proti depresi, zmírňuje napětí, zvedá chuť k jídlu, probouzí optimismus.
Zázvor – pomáhá proti nachlazení, bolesti hlavy, revmatickým bolestem, uvolňuje, čistí celý organismus, podporuje imunitní systém, je to opravdový zázrak přírody.


Vůně dokážou nádherně provonět prostor a zpříjemnit nám bydlení. Některé dokážou vyčistit jakékoli vnesené a vytvořené negace a pomáhají uvolnit naši psychiku. Jaká je vaše oblíbená vůně v bytě? Napište nám.

(zdroj obrázků:http://www.fit-connection.com/wp-content/uploads/2014/06/EssentialOils-4.jpghttps://www.healthambition.com/wp-content/uploads/2014/08/lavender-essential-oil.jpghttp://media-cache-ak0.pinimg.com/736x/63/fe/a1/63fea140315563106761f211bd55553e.jpg)

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.