Bydlení,  Dekorace,  Design

Nahlédněte s námi do okénka barevných omítek interiéru

Koho by nezajímalo, jak to vypadá ve všech domácnostech? Každý jsme svým způsobem zvědaví a rádi bychom nahlédli, jak kdo žije. Nikoho z nás by ovšem zřejmě nenapadlo, rozhlížet se po stěnách, spíše nás zaujme vybavení jako takové. Jenže ony i zdi dokážou celkem zázraky, kterých byste jistě rádi byli svědky.

Štěstí z bydlení přinesou i barevné omítky

Charakter domu určí právě stěny a v dnešní době se na výsluní dostávají i zcela nové materiály. Ty na rozdíl od těch dřívějších, mají rozmanité vlastnosti.

Jelikož doma trávíme hodně času, chceme to tu mít hezké se vším všudy. Žijeme-li v domě, kde se vystavujeme nejrůznějším rizikovým faktorům, nikdy to zde nebude úplně zdravé.  Tím vším si zaděláváme na problémy s dýchacím ústrojím.

Bohužel s námi v bytě žijí i tito nevítaní návštěvníci – viry, bakterie, plísně a roztoče. Chcete-li jejich výskyt minimalizovat, je potřeba uvažovat i nad precizním provedením omítky. Dobře zvolená omítka je základ, jelikož od té se vše odvíjí. Roli hrají i faktory jako vlhkost a další výkyvy. Vzdušná vlhkost je považována za normální, ta totiž reguluje vlhkost do prostoru a nevtahuje jí jen dovnitř, umí obojí.

Odvod vlhkosti z interiéru bude s novodobými omítkami hračka. Na dnešním trhu jsou v nabídce navíc i omítky, které jsou odlehčené, přesto vynikají tepelně – izolačními vlastnostmi. Tím pádem se snižuje riziko vzniku plísní na povrchu, ale i v konstrukcích. Nehostinné prostředí je tak zábranou proti těmto škůdcům.

Na co dalšího se zaměřit? Na nátěry

Jak bude váš interiér vypadat ve finále, tak na to má vliv i nátěr. Nabízí velmi pestrou paletu odstínů, ale současně ty moderní podporují také přívod zdravého klimatu. Tyto barvy již ani nezapáchají, což je jejich další pozitivní vlastností. Stěrky imitující beton jsou taktéž v kurzu a velmi žádané.

Obkladové materiály zažívají zajímavé a originální řešení v podobě sendvičových desek – ty našly svá uplatnění převážně za kuchyňskou linku nebo v koupelně. Dalším skvělým nápadem je nanolaminát, jehož jedinečná struktura lahodí nejen oku, ale je současně i praktická. Obklady ze skla jsou třešinkou na dortu. Vypadají dokonale a navíc jsou odolné proti poškrábání. Designové sklo nazývané taktéž grafosklo, vzniká laminací fólie s natištěným dekorem. Pod kalené sklo se může uchytit i látka a vše vypadá velmi neotřele.

Jakou roli hrají barvy?

Barvy ovlivňují více, než si myslíte. Možná už předem tušíte, že se jedná také o náladu a celkově pocity. Každá barva má jiný potenciál, světlé opticky rozšiřují prostor a tmavé zase naopak. Důležitým faktorem je také prostupnost světla. Je logické, že tam, kde ho moc není, si nevymalujete temným odstínem. Všeobecně známý je fakt, že tmavé barvy vytváří pocit tepla, bezpečí a intimitu. Světlejší tóny vnesou do pokoje provzdušnění a celkově ho rozzáří.

Plno lidí řeší nové barvy do interiéru, takže je toto téma skutečně aktuální. Ono totiž výmalbou změníte skutečně mnoho, ať už se jedná o navození čistoty, útulnosti a radosti. Když si nevíte rady s volbou barvy, jistě vám mile rád poradí i odborník, který navrhne dekor, jenž zapadne do celého konceptu.

Máte-li ve své povaze energického ducha, pak se potřebujete uklidnit. Vsaďte na barvy, které jsou studenějšího rázu, jako např. zelená, hnědá nebo modrá. Pro ty z vás, kteří potřebují energii získat, je tu paleta barev bílé, žluté či oranžové. Nicméně pokud jde o jednotlivé místnosti, dobře na duši vám učiní studené tóny do ložnice a nějakého pracovního koutku, teplé pak do kuchyně a chodby.