Domů / Bydlení / Kanceláře / Nápaditý design moderních kanceláří

Nápaditý design moderních kanceláří

Navrhovat kancelářské prostory není v současné době nejjednodušší úkol. Společnosti jsou čím dál komplexnější a složitější, co se týče jejich funkce, logistiky a celkového provozu. Proto se při navrhování musí brát v úvahu potřeby firem, které se ale neustále vyvíjejí v rámci samotné společnosti, firemní kultury a vize do budoucna.

Cílem je, aby pracovní prostředí sloužilo každému druhu zaměstnanců a všem možným aktivitám v různých prostorách. Měly by být tedy všestranné a versatilní, aby se pracovníci cítili pohodlně a mohli být efektivní. Některé výzkumy ukázaly, že se zaměstnanci cítí nejproduktivnější, když mají určitý druh kontroly nad svým pracovním prostředím.

Rozmanitost přispívá k pohodlí a zmíněné produktivnosti. V obrovských jednotlivých prostorech se lidé nemají šanci uvolnit, když mluví do telefonu, nemají soukromí a pohodu. Proto často vyhledávají útulné kouty a tichá místa, kde nebudou vyrušováni a zároveň nebudou mít pocit, že jejich hovory ruší ostatní.

A tak architekti do dnešních designů začleňují nejrůznější prvky a specifické prostory – společenské a zasedací síně, přes tichá místa, kanceláře na formální a neformální schůzky. Účelem je, aby každý druh pracovníka a všechny možné aktivity měly specifický prostor.

Trendy se mění a společnosti se často za využití nejmodernější technologie a techniky předhánějí, která nabídne svým zaměstnancům nejlepší prostor, kam budou chodit a trávit většinu svého dne s radostí.

Například společnost Mindvalley, jenž se specializuje na vzdělávání a osobní rozvoj odráží firemní filozofii nádherně i ve svých kancelářích, které si vysloužily řadu ocenění. Společnost nechala prostory navrhnout tak, aby se její zaměstnanci cítili v práci kreativní, šťastní a ocenění. Kanceláře se nachází v malajské metropoli Kuala Lumpur. Inspirací k jejich vytvoření byla katedrála Sagrada Familia od geniálního Gaudího a prolézačky na dětském hřišti. Členitý prostor je plný přirozeného světla, které se láme skrz barevné skleněné plochy a vytváří až duhový uklidňující efekt.

Společnost PokerStars podařeně zmodernizovala svoje kancelářské prostory v Londýně na Leicesterském náměstí. Projektu se úspěšně ujalo studio MKV Desgin, které se specializuje na volný čas a pohostinství. Inspirací kanceláře byla samotná světově proslulá budova. Pracovní i společný prostor včetně kanceláří měly dostat dramatický vzhled. Hned na úvod vítá návštěvníky recepce s výrazným osvětleným pultem. Podlaha je vykládaná bílým mramorem s černým pruhem podél podlahy a stropu. Barevné schéma odráží logo značky a je převážně v černé a šedivé barvě s bílými a neutrálními prvky.

Newyorská společnost Casper, jenž se specializuje na prodej matrací, se rozhodla ze svých kancelářských prostor udělat spíš obrovský loftový byt. Poměrně industriálně pojatý návrh zakomponoval do kanceláře obrovskou modrou kostku, do níž jsou zajímavě zakomponované postele s matracemi Casper. Na nich mohou zaměstnanci pracovat, přemýšlet nebo odpočívat.

Kromě zaměření na spokojenost zaměstnanců se zaslouženě bere ohled na udržitelnost a energeticky účinné budovy. Například nizozemská kanceláře společnosti Edge v Amsterdamu jsou nádherně propojené a vnitřní prostor se prolíná s okolním světem. Budova má na střeše obrovskou plochou solárních panelů, je vybavená systémem na sběr dešťové vody na splachování toalet a zalévání rostli. Má i senzory, co měří teplotu a dokonce hladinu oxidu uhličitého. Celý prostor je úžasně prosvětlený a působí velmi lehkým dojmem.

Mezi nejpodařenější kancelářské prostory patří ty, které nechala ve švýcarském Curychu navrhnout společnost Google. Záměrem bylo vybudovat osobní pracovní prostor, jenž je funkční, neutrální a společenské prostory pak silně vizuální a esteticky zábavné, tak aby stimulovaly kreativitu, inovaci a týmovou spolupráci. Do firemní kantýny se můžou pracovníci svézt po skluzavce, kde jim zdarma vaří šéfkuchař vše od snídaně až po večeři. Nechybí tělocvična nebo herní místnost s kulečníkem, fotbálkem či basketbalové a fusbalové hřiště.

Dánská společnost Lego vybudovala svoji centrálu ve městě Billund. Design samotné budovy vychází ze slavných stavebních kostek lego. Flexibilní pracovní uspořádání a komunitní prostory jsou soustředěné kolem světlého čtyřpatrového atria, které je obklopené zeleným parkem. Kromě progresivního designu je kladený důraz na udržitelnost a co nejnižší spotřebu energie. Otevřenost, kvalita a udržitelnost jsou klíčové hodnoty společnosti, které se odráží i v designu kanceláří a samotné budovy.

Každá firma potřebuje prostor, vybavení a styl. Každá kancelář reprezentuje hodnoty, postoj a budoucí cíle společnosti.

Zdroj obrázků: G-Stock Studio & / Shutterstock.com

O Mytho

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.