Blogy,  Byty,  Domy,  Inspirace pro bydlení,  Interiér,  Kuchyně,  Ložnice,  Obývací pokoje,  Pěstování rostlin,  Rozhovory,  Tipy & praktické informace

Něco více o květinách – radí odbornice a majitelka květinářství p. Silvie

Zajímalo mě, jak to vypadá se živými květinami na jaře. Co se nejvíce prodává? Jaké květiny se hodí do interiéru? Na otázky odpovídá p. Silvie Petrášová (majitelka květinářství).

p. Silvie: Potřeba zákazníků, když přijdou do květinářství se liší. Někdo potřebuje živé květiny do vázy, jiní potřebují alespoň primulku či brambořík na stůl a dalším přes dlouhou zimu vyhynuly některé pokojové rostliny a chtějí poradit a zakoupit nové. Nejvíce se na jaře prodávají do vázy tulipány.

Co se týče pokojových rostlin, tak upřednostňuji pokojové rostliny vypěstované v našich podmínkách. Spoustu pokojových rostlin nakupuji přímo od zahradníků. Jsou to zkušení lidé, kteří již léta pěstují pokojové rostliny, já jim říkám rostlinky  „našich babiček“. Naše babičky vždy měly kytky tak pěkné, zdravé. A je tomu tak. Vše se vrací opět do módy.

Pamatujete „Tchýnin jazyk“ (Sanseviera)? Tak ten je zase in. Je tak nenáročný, dekorativní, že momentálně je jeden z nejprodávanějších. V nabídce mám asi čtyři odrůdy.

Mezi další nenáročné pokojové rostliny patří Peperomie více druhů, které jsou dekorativní svým dužnatým listem s bílým, či červeným okrajem, Maranthy, které nás překvapí tím, že se její listy na noc zkroutí do trubičky, Pilea, která má drobné panašované lístky, Zamioculcus (ten se ale neřadí mezi „babiččiny rostliny“). Toto jsou rostliny ozdobné jen listem.

Dále z nenáročných rostlin (převislých) stojí za zmínku Monstera, která je pro svůj drobný asi 8cm dlouhý děrovaný list velice atraktivní, různé druhy bláznů, břečťany, Cisuzy a Roicisuzy.

No a zbývají nám hrnkové rostliny ozdobné květem. Tak ty teď na jaře frčí. Jsou to Camélie, vhodné do zimních zahrad a na chladné verandy, Azalky, kterým se nejlépe daří na severním okně, ale mají rády vodu, Fialky, Gloxínie, Bramboříky, Ibišky aj.

V mém obchůdku se také snažím mít výběr Phalenopsisů. Ty také beru přímo od pěstitelky, tudíž mám zaručenou kvalitu. Proč ale stále píšu o našich zahradnících? Naše zahradníky totiž téměř zlikvidoval nával holandských, či jiných cizozemských květin do našich obchodů. Lidé si však neuvědomují, že kvalita opravdu odpovídá ceně. Phalenopsis zakoupený v marketu nemůžou srovnávat s kvalitou u nás vypěstované rostliny. K nám z ciziny putuje spousta rostlin. Jaká je ale jejich jakost???

Miluji svou práci. Mé zaměstnání se mi stalo koníčkem, a proto se snažím vycházet se zákazníkem tak, aby se mi vždy vrátil zpět. Nejsem market, jsem živnostník a je pro mě prioritou a nejlepší reklamou spokojený zákazník.

Děkujeme paní Silvii Petrášové za cenné informace a pěkný rozhovor.

Blogerka Michaella

 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.