Komerční články

Objevte kouzlo ratanového nábytku

[dropcap]N[/dropcap]ejnovější trendy v oblasti interiérového designu se nesou v duchu lehkého nábytku. Pokud jdete z dobou, nebo jen patříte mezi milovníky klasiky, mohl by vás upoutat ratan. Materiál, který se získává ze vzdušných kořenů palmy Calmus ratan, dokáže navodit správnou atmosféru a dodá vašemu bydlení útulný nádech. Ratan roste v některých oblastech Jižní Číny, Filipín, Indonésie a Malajsie a přestože se nejčastěji využívá k výrobě zahradního nábytku, má mnohem pestřejší využití.

shutterstock_151899875

Z ratanu se vyrábí téměř všechno

Zahradní nábytek z ratanu je klasika, ale sortiment se opravdu neomezuje pouze na něj. Z ratanu se vyrábí sedací soupravy, papasany a paravany, křesla, ale také větší komody, truhly, menší prvky a nespočet interiérových doplňků.

Rozhodnete-li se ratanovým nábytkem obohatit venkovní terasu nebo altánek, rozhodně neuděláte chybu. Jeho přírodní vzhled perfektně koresponduje s koloritem zahrady a nábytek do ní skvěle zapadne. Zapomeňte však na chvíli na zahradní sety a přesuňte se s námi do interiéru. Interiérový nábytek z ratanu má mnoho podob a atraktivní je kombinace s jinými materiály. Stolek se skleněnou výplní má své osobité kouzlo a na sedací soupravě nesmí chybět stylové polstrování.

[highlight]Obrovskou výhodou ratanu je možnost obarvení[/highlight] a tedy sladění se zbytkem interiéru. Mezi atraktivní odstíny patří světlý med, ale vedle nešlápnete ani s tmavými odstíny. Záleží na vašem vkusu a celkovém pojetí místnosti.

Mezi oblíbené prvky patří zmíněné papasany, které jsou k mání s pestrobarevnými polštáři. Poskytují pohodlné posezení a jakmile jednou ochutnáte jejich komfort, nikdy se jich nevzdáte. To samé platí i o houpacích křeslech, které ocení zejména zástupci starší generace. A neměli bychom zapomínat ani na ratanové paravány, které využijete k optickému rozdělení větších místností a přivodíte do nich soukromí.

Ratanové drobnosti

Ratan je perfektně tvárný a lze z něj vyrobit kde co. V domácnosti, které dominuje ratanový nábytek, by proto neměly chybět ani doplňky ze stejného materiálu. Skvělou službu udělají proutěné košíky s v nich naaranžované kvítí, ratanové vázy či pelíšek pro čtyřnohého kamaráda. Ratan velmi dobře doplňují další přírodní materiály jako je dřevo, bambus, kokos a podobně. Nezanevřete ani na kombinaci s kovem a zmíněným sklem – ve správné kompozici dosáhnete překvapivého efektu.

[box type=“info“ ]

Jak o ratan pečovat?

Ratanový nábytek se pyšní několika důležitými vlastnostmi. Je pevný, pružný a odolný. Přesto se však neobejde bez určité údržby a pokud vám prodejce tvrdí, že se o něj nebudete muset starat vůbec, nemá pravdu. Chcete-li, aby vám co nejdéle vydržel v původním stavu, budete o něj muset náležitě pečovat. V praxi se setkáte s několika druhy ratanu a pro každý jsou k mání speciální přípravky. Jde o loupaný a neloupaný ratan, při čemž neloupaná varianta vydrží mnohem déle. Loupaný ratan se dále upravuje a narazíte na něj v mnoha odstínech.

Péče o ratan vychází z jeho charakteru. Protože roste ve vlhkém tropickém podnebí, nemá rád přílišné sucho a nesvědčí mu ani nízké teploty. Na životnosti mu ubírá i dlouhodobý pobyt na dešti a prudké střídání teplot. Venkovní nábytek proto během horšího počasí zakryjte plachtou a s příchodem zimy přemístěte dovnitř.

Životnost ratanu prodlužuje povrchová ochrana speciálním lakem. Jakmile se lak začne loupat, ošetřete povrch ratanu znovu.

Usazený prach odstraňte na sucho antistatickou utěrkou a větší nánosy špíny vodou s trochou saponátu. Jednou ročně neváhejte aplikovat leštěnku (např. Pronto), která ratan příjemně oživí.

[/box]

A co umělý ratan?

Umělý ratan je levnější a trvanlivější alternativou k přírodnímu ratanu. Na rozdíl od přírodní varianty u něj nedochází k častému praskání a blednutí barev. Díky své hliníkové konstrukci je velmi lehký a nevyžaduje si takřka žádnou údržbu. Fajnšmekři mohou namítnout, že jeho vzhled nemůže přirozenému přírodnímu ratanu konkurovat, ale na první pohled jsou rozdíly minimální. Pokud je váš rozpočet omezený a přesto toužíte po atraktivním nábytku, porozhlédněte se v e-shopu http://www.teak-shop.cz/. U specializovaného prodejce najdete kompletní sortiment nábytku z umělého ratanu, který bude slušet i vašemu bydlení. Obrázek si udělejte sami.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.