Bydlení,  Dekorace,  Tipy & praktické informace

Péče o palmy – jak se o ně v zimě starat?

Mít ve svém domácím květinovém arzenálu palmu je jedna z věcí, kterou spousta lidí bere za samozřejmost. Minimálně jednu palmu mít doma musíte? Nebo máte takovou, o kterou jste pečovali dlouhou dobu, a ona se vám odměnila tím, že se rozrostla a teď vám ji závidí každá návštěva? Právě palma je jedna z nejvýraznějších pokojových rostlin a mít ji doma je nejen na krásu, ale také hodně na starost, protože je nutné a důležité o palmu správně pečovat, jinak vám nebude dobře růst, může začít usychat, hnít a už nebude ozdobou vaší domácnosti. Péče je velmi důležitá a podcenit ji není dobré.ben

Co vaše palma potřebuje?

O každou rostlinu ve svém arzenálu je nutno pečovat, každá však má trochu jiné nároky. Liší se to také tím, jaké roční období venku je. V zimním období doma hodně topíte, mnoho domácností je přetopených, takže rostliny potřebují větší přísun vody, minimálně některé. Co bude potřebovat vaše palma? Hodně záleží na tom, jakou palmu máte. Existují subtropické a tropické. Každá kategorie vyžaduje jiné podmínky a tomu je důležité přizpůsobit také péči o rostliny. Jak tedy pečovat o subtropické či tropické palmy?

Péče o subtropické palmy v zimě

Subtropické oblasti mívají zimy, které jsou mírné. Teploty se zde nepřibližují k bodu mrazu, takže je nutno k tomu přihlédnout. Ovšem pozor, na rozdíl od tropické oblasti je zde poměrně výrazně chladněji. I proto palmy, které se řadí do subtropické oblasti, uvítají prostředí, kde nebude velká zima. Máte-li palmy v obývacím pokoji, kde se během zimy hodně topí, raději je přestěhujte na studenější místo. Ovšem pozor, nesmí tam mrznout, jinak palma začne chřadnout. Nesvědčí ji ani přetopená místnost. Ideální je pro ni teplota mezi pěti a patnácti stupni Celsia. Skvěle se ji během zimního období povede na chodbě nebo v zimní zahradě. Během této doby nepotřebuje ani příliš vody či světla. Mírně zalévejte, aby substrát úplně nevyschnul a také oprašujte čas od času listy.

Co je dobré o palmách vědět?

 • Jsou choulostivé, pozor na to, aby na ně nefoukal nebo nestály v průvanu
 • Nesvědčí jim také studená podlaha
 • Pozor na kořeny, ty mohou chřadnout díky zimě, podložte proto nádobku podložkou nebo položte na koberec
 • Dopřejte palmám tolik světla a vody, kolik potřebují, nesmí být suché

Péče o tropické palmy v zimě

Tropické palmy mají rády teplo, ale pozor, ne horko. V tropech a v pralese neklesají teploty pod osmnáct stupňů, proto i taková teplota bude ideální. Ani u tropických druhů není dobré sázet na přetopené místnosti, ani to jim neprospívá. Jaká je nejideálnější teplota pro palmy? Je to dvaadvacet stupňů, během nich se palmám daří nejlépe. Tyto palmy budou potřebovat pravidelnou zálivku a dostatek světla. Můžete jí pomoci a občas ji osprchovat. Dobrým krokem je pravidelně okolo ní zvlhčovat vzduch, aby se jim lépe dýchalo.

Na co si dávat u palmy pozor?

 • Pravidelně palmy kontrolujte a v případě odchylek zavčas reagujte
 • Všímejte si špiček listů, jakmile začnou zasychat, dejte na palmy pozor
 • Palmám nesvědčí škůdci, pokud se okolo nich objevují, začnete se zajímat, kde je problém
 • Palmy je nutno také přesazovat, zvláště tehdy, když začne být květináč malý
 • Pozor, palmy přesazujte jen na jaře
 • Během zimy můžete tropické palmy přihnojit a to jednou za měsíc
 • Na zimní hnojení použijte tekuté hnojivo, které se lépe vstřebává a palmám slouží
 • Nejlepší je sáhnout po speciálním hnojivu, které je určeno přímo pro palmy
 • Péče se může vždy maličko lišit podle toho, jaký druh palmy máte doma, vždy si nastudujte péči a váš druh

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.