Bydlení,  Inspirace pro bydlení

Rostliny vhodné do ložnice

[dropcap]H[/dropcap]rnkové květiny do ložnic určitě patří, zvyšují vzdušnou vlhkost, pohlcují oxid uhličitý i další cizorodé plyny a zachycují prach a uklidňují. Některé z rostlin dokonce umějí redukovat výskyt škodlivých chemických látek, i tabákového kouře a navíc vytvářejí v místnosti příjemné prostředí lahodící oku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Eukalyptus čistí vzduch

Rostlinou velmi vhodnou do ložnic zvlášť alergiků a astmatiků, je eukalyptus. Dokáže totiž do ovzduší uvolňovat silice a vlhkost. Silice mají baktericidní účinky, a tak ničí choroboplodné zárodky. K dosažení potřebného účinku je však nutné mít v místnosti asi pět středně velkých rostlin.

Do chladnějších ložnic 

V chladných a světlých ložnicích se bude dařit mnoha rostlinám. Například zde může být umístěna šeflera (Schefflera), půvabný drobnolistý fikus (Ficus benjamina), z kapradin například netík (Adiantum), sleziník (Asplenium), pteris (Pteris) nebo žebrovice (Blechnum).

Rostliny odbourávající škodliviny

Mimořádně pěkným solitérem v ložnici může být lípěnka africká (Sparmannia Africana). Má ráda světlé a chladnější prostory, nikoli však přímé slunce a nesnese ani průvan. Velmi užitečnou rostlinou, která dokáže odbourávat oxid uhličitý a je doslova přeborníkem v odbourávání formaldehydu je zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum). Skromné nároky na světlo a teplo má rovněž filodendron (Philodendron scandens), další z odbourávačů formaldehydu. Nenáročný lopatkovec (Spathiphyllum) pomáhá dokonce i proti trichloetylům. Snáší dokonce, i když teplota v zimním období v ložnici klesá k 13°C. Šplhavník (Scindapsus) bude mít ve vaší ložnici pozitivní vliv na úbytek benzolů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

[box type=“error“ ]

Varování:

Do ložnice nepatří rostliny kvetoucí, jelikož svými květy lákají hmyz, ten nás pak obtěžuje. Ani příliš aromatické rostliny jako například hyacint, lilie, gardénie nebo pelargónie do ložnic nepatří.  Někomu může vadit jejich silná vůně a navíc jsou také velkými hmyzími lákadly. Největší zlo však v ložnicích představují plísně, které se mohou objevit v zemině pokojových rostlin.  Do okolí se šíří sporami, které nejvíc trápí alergiky. Proto je nutné pravidelně prohlížet všechny rostliny, které v ložnici máme.

[/box]

[box type=“info“ ]

Náš tip:

Pokud trpíte alergiemi anebo ekzémy, odstraňte z ložnice květináče se zeminou a přejděte na pěstování rostlin v hydroponii. Rostliny budete pěstovat pouze ve vodě obohacené o vitamíny, odpadá tedy možnost výskytu plísní v zemině.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.